Ministerstvo práce neplní stanovené cíle v sociálních službách, upozorňují nejvyšší kontroloři

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny, které mají zlepšit úroveň sociálních služeb. Uvedl to v pondělí Nejvyšší kontrolní úřad. Podle něj se na tom podepisuje také dosud nepřijatá novela zákona o sociálních službách. Nejpozději v roce 2017 mělo být splněno 17 opatření, v době kontroly se resortu 14 z nich nepodařilo dosáhnout. Ministerstvo se nyní zavázalo předložit novelu do konce roku.

Praha (Aktualizováno: 10:17 18. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: rawpixel | Zdroj: Fotobanka Pixabay

V kontrolovaném období let 2015 až 2017 se podle kontrolorů nedařilo plnit dlouhodobé vize, cíle a opatření, které si úřad pro sociální služby sám stanovil a které jsou popsány v Národní strategii rozvoje sociálních služeb 2016 až 2025.

Mezi 17 opatřeními, které měly být splněny, bylo například zvýšení podpory neformálním pečovatelům, legislativní vymezení kvality sociálních služeb nebo stanovení odborné způsobilosti zaměstnanců v sociálních službách.

Nejvyšší kontrolní úřad by mohl začít dohlížet také na obce nebo vysoké školy. Sněmovna návrhy podpořila

Číst článek

Připravovaná novela zákona o sociálních službách, která má mimo jiné sladit právní úpravu s dosavadní praxí či stabilizovat financování sociálních služeb, měla podle Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nabýt účinnosti původně už v dubnu 2017. Dosud ale přijata nebyla.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) přiznává, že většina cílů je vázána právě na předložení novely zákona o sociálních službách, věcného záměru o sociálních pracovnících a dalších legislativních úprav, které nebyly vládou nebo Parlamentem v předchozím volebním období schváleny.

Kontroloři také MPSV vytýkají to, že nevázalo kraje k tomu, aby nevyužité dotace vracely. „Ty se v dalším roce staly součástí jejich rozpočtů, a MPSV tak nemohlo zkontrolovat, na co je příjemci ve skutečnosti použili. V součtu se jednalo o více než 90 milionů korun, uvedl NKÚ.

Podle ministerstva jsou rozdíly normální skutečností. Je například zřejmé, že příspěvková organizace města, která má financování zajištěné z 90 procent z obecního rozpočtu, bude k dokrytí svých nákladů potřebovat z dotace MPSV mnohem menší část peněz na lůžko než například nezisková organizace, která za sebou silného zřizovatele nemá, uvedlo MPSV.

Stále přetrvávajícím problémem je podle NKÚ také nedostatek sociálních pracovníků. K řešení situace by mohl přispět zákon o sociálních pracovnících. Ani ten však dosud nebyl přijat, podotkli kontroloři.

Ministerstvo oponuje, že nedostatek sociálních pracovníků je reflexí stavu českého trhu práce. V tomto ohledu MPSV realizuje několik kroků, například od ledna 2018 se zvýšily platové třídy, za poslední tři roky se zvýšily platy sociálních pracovníků cca o 35 procent. Díky tomu se počet sociálních pracovníků stabilizoval a nyní nedochází k úbytku, reagovalo MPSV.

V letech 2015 až 2017 rozdělilo MPSV mezi jednotlivé sociální služby ze svého rozpočtu 28 miliard Kč. Celková výše dotací je dána zákonem, stejně jako výše podílu pro jednotlivé kraje. V Česku působí přibližně 2000 poskytovatelů sociálních služeb, starajících se o 76 tisíc klientů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme