Kontroloři podali další trestní oznámení kvůli IT zakázkám. Na ministerstvo jich míří už 12

V pořadí druhé trestní oznámení letos podal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) kvůli soutěžím na IT systémy ministerstva práce a sociálních věcí, zjistil server iROZHLAS.cz. Již dříve spočítali pochybení ministerstva na miliardu korun a zjistili možné podezření na protežování spřátelených firem. Policie má tak na stole již 12 trestních oznámení, obrátila se na ni i někdejší šéfka rezortu Jaroslava Němcová z ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na policii se obrátila i nástupkyně Michaely Marksové (vpravo), ministryně práce a sociálních věcí v první Babišově vládě Jaroslava Němcová z ANO (uprostřed). Nyní úřad vede bývalá vysoká úřednice Jana Maláčová z ČSSD (vlevo). | Foto: koláž Český rozhlas, Jan Bartoněk | Zdroj: Český rozhlas

„V souvislosti s kontrolou NKÚ týkající se IT na ministerstvu práce a sociálních věcí mohu potvrdit, že jsme podali celkem dvě trestní oznámení. První z nich v květnu letošního roku, další pak v první polovině července. Trestní oznámení zahrnují více skutečností,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí kontrolorů Václav Kešner.

Ratha chytli s penězi, mají odposlechy, přesto není konec, kritizuje šéfkontrolor Kala pomalou justici

Číst článek

Již v minulosti našel NKÚ v hospodaření ministerstva závažná pochybení za miliardu korun. Právě IT systémy, pomocí nichž se například vyplácí sociální dávky, představují nejpalčivější problém. Kvůli manipulacím a předražení zakázek na ně soudy poslaly za mříže někdejšího náměstka ministerstva práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku.

Prodražené zakázky

Systémy navíc nefungovaly, proto úřad za ministryně Michaely Marksové (ČSSD) chtěl vybrat nové dodavatele, to se ale podle NKÚ nepovedlo. Ministerstvo nestihlo soutěže na dodávku systémů dokončit, tendry se navíc velmi prodražovaly.

Server Seznam Zprávy například upozornil, že vybudování IT systému na výplatu dávek v nezaměstnanosti vyhrála firma ATOS s cenou 88 milionů korun. Náklady ale ve finále nabobtnaly o 73 milionů. Celkem tak úřad zaplatí 161 milionů korun.

Marksová skoro dvounásobný nárůst omlouvala tím, že ceny byly jen základní a dopředu se počítalo s jejich navýšením. NKÚ také například zjistil, že ministerstvo vyplatilo 2,4 milionu firmě, za níž stál bratr náměstka Roberta Baxy.

Na problémy upozornil i šéfkontrolor

Ministerstvo práce a sociálních věcí (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Problémy u zakázky na další sytém zmiňuje i sám šéf NKÚ Miloslav Kala. „Provoz ekonomického informačního systému ministerstva měl původně stát 35 milionů korun, úhrady za úpravy a změnové požadavky byly zaměstnanci rezortu vyčísleny na dalších 94 milionů,“ uvádí dopis, v němž Kala na žádost Miloše Zemana shrnul největší problémy současné státní správy.

Čeho přesně se nejnovější trestní oznámení týká, nemohou kontroloři prozradit, nesmí ani zveřejnit samotný kontrolní protokol, z něhož oznámení vychází. „Termín zveřejnění výsledků kontroly závisí na souhlasu orgánů činných v trestním řízení. Na tento souhlas nyní čekáme,“ upřesnil mluvčí Kešner.

Ministerstvo: Nic nevíme

Bližší informace prozatím nemá ani samotný rezort. „Ministerstvo práce a sociálních věcí má k podání trestních oznámení ze strany NKÚ pouze veřejně přístupné informace z registru kontrolních akcí na stránkách NKÚ. Obsah oznámení nám není znám, policie nás dosud nekontaktovala,“ reagoval Martin Bačkovský z tiskového oddělení ministerstva.

Ministerstvo práce podalo trestní oznámení i kvůli skartaci dokumentů. Škoda může být 150 milionů

Číst článek

Na policii se však vedle obrátila i Marksové nástupkyně, ministryně práce a sociálních věcí v první Babišově vládě Jaroslava Němcová. Trestní oznámení nechala vypracovat na základě auditů zadaných krátce po příchodu na konci loňského roku. Jedno z nich se týkalo například pořízení resortního ekonomického informačního systému.

Do nynější vlády se však Němcová nedostala, protože rezort opět ovládli sociální demokraté. Jejich ministr Petr Krčál stačil jen slíbit, že do policejní práce nebude zasahovat, a poté skončil kvůli podezření z opisování diplomové práce. Nyní úřad vede bývalá vysoká úřednice Jana Maláčová z ČSSD.   

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme