Ministerstva dala na prevenci kriminality stamiliony. Dopady ale nezjistíme, hlásí nejvyšší kontroloři

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval peníze, které ministerstva vnitra, spravedlnosti a obrany dala za tři roky na prevenci kriminality. Celkem šlo o více než 295 milionů korun vynaložených na 1230 projektů. Co ale konkrétně tato podpora přinesla, nejde podle kontrolorů většinou vyhodnotit. Úřad o tom informoval v pondělní tiskové zprávě.

Praha (Aktualizováno: 20:37 17. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouta (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Keith Allison/Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic | Zdroj: Pixabay

„Ministerstva většinou nestanovila při rozdělování podpory měřitelné cíle ani ukazatele, podle kterých se měl vyhodnotit přínos této podpory,“ uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Cesta do Peru stála 900 tisíc, je normální mít den volna, uvedl prezident NKÚ Kala

Číst článek

„Nastavený systém proto neumožňuje změřit a vyhodnotit, jak konkrétně pomohly rozdělené peníze v prevenci kriminality,“ dodal.

Podpora byla vynaložena například na kamerové systémy, komunitní práci s dětmi a mládeží nebo prevenci rizikového chování u vojáků. Většinu peněz na prevenci kriminality podle úřadu rozdělilo ministerstvo vnitra, konkrétně přes 78 procent.

Resort podle úřadu ale podporu nesměroval do regionů s nejvyšším počtem trestných činů. Rozdělení peněz do jednotlivých regionů neodpovídalo podle kontrolorů ani indexu rizikovosti krajů, kterou zpracovává samo ministerstvo.

Obrana špatně plánovala nákup základní výstroje pro vojáky, zjistili nejvyšší kontroloři

Číst článek

„Důvodem měl být mimo jiné nízký zájem žadatelů, administrativní náročnost nebo čerpání peněz z jiného dotačního zdroje,“ dodává Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo spravedlnosti pak podle úřadu během daných tří let pět priorit ohledně prevence kriminality, podpořilo ale jen tři z nich.

„Jedním z důvodů bylo, že ministerstvo programy málo propagovalo. Počet žadatelů byl nízký a ministerstvo spravedlnosti schválilo všechny žádosti o podporu. Více než polovinu celé podpory tak získaly dva projekty stejné obecně prospěšné společnosti,“ vytýkají kontroloři ministerstvu.

‚Jen obecné cíle‘

Podpora prevence kriminality pak u obou resortů měla podle kontrolorů jen obecné cíle. „U podpory ministerstva vnitra a ministerstva spravedlnosti si stanovovali měřitelná kritéria pro hodnocení výsledků sami příjemci. Ti je ale nastavili často neměřitelně, například jako ‚zdravé trávení volného času dětí a mládeže z rizikové skupiny‘, ‚změny chování cílové skupiny‘ nebo ‚mediální ohlasy,‘“ vyjmenovává úřad.

A dodává i srovnání s Estonskem. „Například v Estonsku mají měřitelné cíle už na strategické úrovni, u programů jsou stanoveny cíle a měřitelné výsledky. Většinu programů mají založenou na praxi z jiných evropských zemí a účelnost programů hodnotí i výzkumní pracovníci,“ popisuje Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo obrany pak podle něj téměř 90 procent peněz prevence kriminality v souladu se zákonem o vojácích z povolání na volnočasové aktivity.

Reakce ministerstev

Ministerstvo vnitra v reakci uvedlo, že dotace může směřovat pouze tam, kde o ně požádají. „Nejvíce dotací ministerstvo vnitra v posledních letech přidělilo do Ústeckého, Moravskoslezského a Libereckého kraje,“ sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.

Resort podle něj v posledních letech přijal opatření, která mají situaci při měření efektivity preventivních programů zlepšit.

Ministerstvo dopravy má několikaletý skluz se stavbou vah na dálnicích, zjistili kontroloři

Číst článek

Podle ministerstva spravedlnosti je úspěšnost probačních a resocializačních programů vyhodnocována až s časovým odstupem, často několika let. „Kritéria jsou obtížně stanovitelná, vzhledem k tomu, že se jedná o oblast psychologických změn v osobnosti pachatele, která se obtížně objektivizuje,“ uvedla Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Ministerstvo obrany závěry kontrolního úřadu nezpochybňuje a ministerstvo vnitra považuje za zásadní závěrečné hodnocení kontroly, že „peníze byly poskytovány a užity účelně“.

Obrana se hodnocením efektivity preventivních programů intenzivně zabývá, sdělil mluvčí úřadu Jan Pejšek. „Dílčí opatření již byla splněna, další jsou průběžně připravována, včetně rozšíření vzdělávacích programů,“ doplnil.

Podle něj je vyhodnocování účinnosti programů vzhledem ke složité měřitelnosti komplikované, přesto ministerstvo nástroje měření efektivity zapracuje do připravované koncepce.

Ministerstva dala na prevenci kriminality stamiliony. Dopady ale nezjistíme, hlásí nejvyšší kontroloři | Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme