NKÚ: Státní zdravotní ústav chyboval při zadávání zakázek, byty pronajímal za pár stovek

Nejvyšší kontrolní úřad podezírá Státní zdravotní ústav z porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun. Objevili chyby třeba ve výběrových řízeních při nákupech zdravotnického materiálu. Ústav podle NKÚ několik let odebíral materiál od dodavatele, se kterým měl uzavřenou smlouvu. Podle ředitelky SZÚ Jitky Sosnovcové byla systémová pochybení zapříčiněna dlouhodobým podfinancováním ústavu.

Praha (Aktualizováno: 9:42 19. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedostatky se podle NKÚ týkaly nákupů speciálního zdravotnického materiálu pro přístroje na testování HIV a virových hepatitid. Ústav od roku 2006 odebíral od dodavatele jednoho z přístrojů zdravotnický materiál, na jehož dodávky uzavřel smlouvu. Kontroloři ale zjistili, že v letech 2014 až 2016 ale nakupoval i takový zdravotnický materiál, který součástí této smlouvy nebyl.

Kontrolní úřad kritizoval nemocnici za nákup léků. Sám se ale při jejich počítání zmýlil

Číst článek

„Místo aby na situaci ústav reagoval a vypsal odpovídající zadávací řízení, rozděloval veřejné zakázky v hodnotě od 11 do téměř 15 milionů korun na menší zakázky,“ uvedl ve své zprávě NKÚ. Ústav se tímto způsobem podle kontrolorů vyhnul regulérnímu vypisování soutěží a materiál nakupoval od stejného dodavatele.

V jiném případě SZÚ v roce 2013 uzavřel s dalším dodavatelem smlouvu za sedm milionů korun také na dodávky speciálního zdravotnického materiálu, a to napřímo bez jakéhokoliv zadávacího řízení.

Podle Sosnovcové byl Úsek obchodního a investičního náměstka SZÚ, pod jehož působnost kromě investic spadaly zejména veřejné zakázky, zrušen už loni v říjnu. S náměstkem ústav ukončil pracovní poměr. „Jeho činnost nenaplnila očekávání v jemu svěřené oblasti,“ uvedla ředitelka.

Od ledna bylo vytvořeno Oddělení právních služeb a veřejných zakázek, které bylo personálně posíleno. Nyní ústav připravuje veřejnou zakázku na pořízení speciálního zdravotnického materiálu k provozování tak, aby jeho nakupování bylo plně v souladu se zákonem o veřejných zakázkách.

Nefunkční kontrolní systém

Kontrola také ukázala nedostatky spojené s výplatou mezd. Ten byl stanoven na 125 milionů korun, ale ústav na mzdách vyplatil 146 milionů korun. „SZÚ přitom měl možnost jednat s ministerstvem o navýšení mzdového limitu, čímž mohl těmto zbytečným problémům předejít,“ poznamenali kontroloři. Podle vedení ústavu vzniklo pochybení z důvodu změny legislativních požadavků. Od roku 2015 SZÚ postupuje v souladu se zákonem, podotkla Sosnovcová.

Ministerstvo školství pochybilo při rozdělování dotací na podporu práce s dětmi, zjistil kontrolní úřad

Číst článek

Během období, na něž se kontroloři zaměřili, také podle NKÚ nefungoval kontrolní systém Státního zdravotního ústavu. Pracovníky, kteří měli předběžně kontrolovat nákupy a všechny hospodářské operace instituce, totiž ústav neurčil, a předběžná kontrola tak fakticky neexistovala.

„Aby se podobným chybám ústav v budoucnosti vyhnul, zřídil od ledna Oddělení kontroly a interního auditu. Současně byl na rok 2018 vypracován roční plán interních auditů, který plně vychází ze zjištění NKÚ a soustřeďuje se na prověření účinnosti provedených nápravných opatření za účelem odstranění negativních zjištění NKÚ,“ uzavřela Sosnovcová.

Dále kontroloři upozornili na poskytování ubytování zaměstnancům ústavu, za něž ale nevyžadoval odpovídající náhradu. Za byt v Praze o výměře 53 m2 platil vedoucí zaměstnanec ústavu 960 korun měsíčně včetně dalších výdajů spojených s bydlením, jako jsou náklady na energie nebo vodné a stočné.

Kontrolní závěr z kontrolní akce NKÚ – Hospodaření Státního zdravotního ústavu:

Barbora Valášková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme