Nejvyšší kontrolní úřad by mohl začít dohlížet také na obce nebo vysoké školy. Sněmovna návrhy podpořila

Kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu by se mohly rozšířit například na obce, kraje nebo vysoké školy. Sněmovna ve středu do druhého čtení propustila pirátskou novelu ústavy a prováděcí novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadě, které s takovým rozšířením pravomocí počítají. V úterý večer Sněmovna podpořila obdobnou vládní novelu tohoto zákona, o dvou pirátských předlohách již nestihla rozhodnout a hlasovala o nich právě až ve středu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Všechny tři předlohy odolaly návrhu na zamítnutí, který vznesl Martin Kupka (ODS). Vadilo mu například, že návrh neruší existující kontroly a neřeší, jak systém kontrol zefektivnit. Také další poslanci vyjadřovali obavy z toho, že obce budou vystaveny dalším kontrolám a přinese jim to jen zátěž.

Poslanci odmítli senátní úpravu novely autorského zákona, měla osvobodit některé provozovny od poplatků

Číst článek

Ke změně pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu je nutné prosadit změnu ústavy, což se dosud nepodařilo. Vláda v návrhu vyšla ze svého programového prohlášení, kde slibuje prosazovat rozšíření působnosti úřadu na územní samosprávné celky a veřejně vlastněné obchodní společnosti. Nyní kontroluje hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Kontrolu hospodaření jiných subjektů než státu, tedy i obcí a krajů, může podniknout jen v případě, kdy subjekty hospodaří se státním majetkem.

Zátěž pro obce

Podle vládou navržené formulace by úřad mohl vedle hospodaření státu kontrolovat i nakládání s „dalšími veřejnými prostředky a s prostředky poskytnutými z veřejných rozpočtů“ - tedy i u územních samosprávných celků, s výjimkou obcí, kde obecní úřad nevykonává rozšířenou působnost. Piráti ve své novele navrhují, aby mohl kontrolovat také statutární města. Vládní i pirátský návrh počítají s tím, že by úřad směl kontrolovat i Českou televizi a Český rozhlas.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO) v reakci na obavy některých poslanců, hlavně z řad ODS, uvedl, že podle vládního návrhu by nejvyšší kontroloři působili v krajích nebo obcích s rozšířenou působností a dalších stanovených institucích pouze soulad jejich hospodaření s právními předpisy.

Pokus o rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu naposledy narazil v květnu 2016 v Senátu. Senátoři kritizovali, že kontroly by se týkaly také obecních samospráv, a upozorňovali na duplicity kontrol, kterým už obce podléhají na základě jiných právních předpisů. Vláda pak předložila další návrh, o němž však Sněmovna do konce minulého volebního období nestihla rozhodnout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme