Kontroloři objevili chyby při rekonstrukci Armádního muzea Žižkov. Zvýšily cenu o 28 milionů
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření Vojenského historického ústavu, který spadá pod ministerstvo obrany, v letech 2016 až 2020. Zajímaly ho investice, pořizování sbírkových předmětů a jejich evidenci, využívání nemovitostí či nastavení strategií a koncepcí. Většina byla bez zásadních problémů. Kontroloři ale našli chyby při plánování rekonstrukce Armádního muzea Žižkov, které stály nejméně 28 milionů korun.
Rekonstrukce Armádního muzea Žižkov měla podle smlouvy z roku 2018 stát skoro 724 milionů korun. Jak ale zjistil Nejvyšší kontrolní úřad, bylo nutné provést řadu víceprací, které v době kontroly vyšly na 192 milionů, což je navýšení původní ceny téměř o čtvrtinu.
Výstava Lvem mě nazývají líčí historii jednoho ze státních symbolů. Přístupná je zatím jen virtuálně
Číst článek
„Část těchto víceprací vychází z objektivních a nepředvídatelných důvodů, které nebylo možné předpokládat v době přípravy projektu. Dodatečné práce v hodnotě nejméně 28 milionů korun ale naopak plynou z chyb v projektové dokumentaci, kterým mohlo ministerstvo obrany předejít,“ zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad na svých stránkách.
Podle kontrolorů jde „hlavně o nedostatečné nebo nepřesné vymezení druhu a množství stavebních prací“. Jelikož nebyla rekonstrukce v době kontroly ještě ukončená, je možné, že dojde k dalšímu navýšení konečné ceny.
Kontroloři také prověřovali výstavbu čtyř multifunkčních hal ve Vojenském technickém muzeu Lešany. „Přestože ministerstvo obrany mělo k dispozici studii, která stanovila předpokládanou cenu 280 milion korun bez DPH, při registraci akce stanovilo náklady na 163 milionů korun bez DPH,“ zjistil kontrolní úřad.
OBRAZEM. Do sbírky vojenského ústavu přibyl slavný Douglas DC-3 Dakota, opravy trvaly tři čtvrtě roku
Číst článek
Investiční akci resort ukončil v roce 2020 kvůli nedostatkům financí a následně ji zařadil do plánu s financováním od roku 2022.
Vojenskému historickému ústavu se nedaří plnit stanovené cíle. „Plány resort každý rok zásadně měnil a investiční akce neplní ve stanovených termínech. Kromě toho ministerstvo obrany u některých cílů také nestanovilo vhodná kritéria pro jejich vyhodnocení. To pak v některých případech probíhalo pouze formálně či věcně nesprávně,“ dodali kontroloři.
Celkové výdaje Vojenského historického ústavu byly v letech 2016 až 2020 asi 1,3 miliardy korun. Běžné výdaje tvořily 698 milionů a investice 620 milionů.
Pokuty
Podle ministerstva nelze u téměř miliardové zakázky vícepráce v podstatě vyloučit, nyní ale jedná o vadách projektové dokumentace s jejím zpracovatelem. „Zjištěné vady budou v souladu se smlouvou sankcionovány smluvní pokutou,“ sdělilo ČTK v reakci ministerstvo.
Nejvyšší kontrolní úřad našel v účtech ministerstva spravedlnosti chyby za 112,5 milionu korun
Číst článek
Obrana na základě doporučení kontrolorů také revidovala smluvní dokumenty a bude aktualizovat vzory smluv, včetně smluv na zpracování projektové dokumentace, a zpracuje metodiku pro práci s novými vzory smluv.
Armádní muzeum na pražském Žižkově má po opravách ztrojnásobit své výstavní plochy, na zastřešené dvoraně nabídne také nový prostor pro společenské akce včetně koncertů či konferencí.
Původní plán počítal s ukončením rekonstrukčních prací zhruba na přelomu let 2020 a 2021. Poté byl předpokládaný termín posunut na rok 2022. Vojenský historický ústav před rekonstrukcí nejprve odvezl své sbírky do nových depozitářů v Lešanech u Prahy, poté se do prozatímních prostor přesunuli i pracovníci ústavu.