Stát neposkytl na vysokorychlostní internet žádné dotace. Podle kontrolorů na to měl ale 13,8 miliardy

Pokrytí domácností vysokorychlostním internetem se v uplynulých zhruba pěti letech podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu zvýšilo jen díky investicím podnikatelů. Ministerstvo průmyslu a obchodu nevyplatilo žádné dotace, ačkoli na to mělo 13,8 miliardy korun. Důvodem byla špatně nastavená podpora a nedostatečná příprava programu, uvedl v pondělí kontrolní úřad v tiskové zprávě.

Praha (Aktualizováno: 10:32 1. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Router, internet, počítač (ilustrační foto)

Pokrytí domácností vysokorychlostním internetem se v uplynulých zhruba pěti letech podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu zvýšilo jen díky investicím podnikatelů (ilustrační foto) | Zdroj: Pexels | CC0 1.0,©

Téměř polovina peněz plánovaných na podporu vysokorychlostního internetu tak byla přesunuta po dohodě s Evropskou komisí na jiné operační programy, konkrétně program Životní prostředí a Integrovaný regionální operační program.

Část armádní obrněné techniky není provozuschopná, přestože na ni jdou miliardy, zjistil kontrolní úřad

Číst článek

Úřad prověřoval dotace na vysokorychlostní připojení k internetu v letech 2015 až 2019. Cílem podpory bylo zajistit do roku 2023 toto připojení pro 77 procent domácností, přitom už v roce 2018 se díky investicím podnikatelů podařilo bez pomoci státu pokrýt 90 procent domácností. Česká republika je tak nad evropským průměrem, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo vyhlásilo první výzvu k předkládání žádostí o dotace z programu Vysokorychlostní internet v březnu 2017, tedy dva roky po schválení programu. Vypsání se zdrželo hlavně kvůli tomu, že Česko nemělo do roku 2016 připraven Národní plán rozvoje sítí nové generace. Už v době vyhlášení první výzvy se ale díky investicím firem blížilo pokrytí domácností vysokorychlostním internetem původně stanovenému cíli 77 procent, uvedli kontroloři.

Nedostatky v muzejních sbírkách. Kontrolnímu úřadu se nepodařilo dohledat téměř 3000 předmětů

Číst článek

Doplnil, že o dotace na budování sítí vysokorychlostního internetu byl minimální zájem. Zájemcům, kteří se o ně přihlásili, nemohlo ministerstvo na doporučení Evropské komise peníze vyplatit.

Ministerstvo totiž při nastavení podmínek nerespektovalo požadavek směřovat podporu do oblastí, kde pokrytí není a ani jej podnikatelé neplánují v následujících třech letech vybudovat, odůvodnili kontroloři doporučení Evropské komise nevyplatit dotace.

Druhou výzvu pro žádosti o dotaci na vysokorychlostní internet vyhlásilo ministerstvo počátkem loňského roku a v porovnání s první ji mělo podle Nejvyššího kontrolního úřadu lépe připravenou.

„Přihlásilo se 40 zájemců a žádosti o podporu přesáhly o 11 procent jednu miliardu korun přidělenou pro tuto výzvu. Většinu žádostí podala jedna společnost,“ uvedli kontroloři. V době jejich kontroly se žádosti ale teprve hodnotily a ministerstvo nevydalo žádné rozhodnutí o poskytnutí podpory.

Resort přiznal neúspěch

Češi jsou v době koronaviru častěji na internetu, v březnu tam strávili průměrně přes jeden den

Číst článek

Neúspěch v podpoře budování sítí pro vysokorychlostní internet ministerstvo průmyslu a obchodu přiznalo. „Ano, je to tak, že se dříve podpořit budování sítí pro vysokorychlostní internet nedařilo,“ řekla mluvčí Štěpánka Filipová.

Před dvěma lety podle ní ale útvar, který má věc na starosti, personálně posílil a resort naplňuje akční plán, který vznikl po konzultacích s Evropskou komisí. Podle mluvčí tak bylo schváleno 35 projektů různých subjektů, které pokryjí zhruba 16 000 adresních míst, a byla otevřena další výzva na podporu projektů v dalších tzv. bílých místech, tedy sídelních oblastech bez vysokorychlostního internetu.

Ve vyjádření současně uvedla, že pomalejší rozvoj sítí pro vysokorychlostní internet v České republice obecně ovlivňuje i pomalé povolování staveb, což by měl změnit nový stavební zákon či zákon o liniových stavbách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme