Kontrolní úřad prověřoval zdravotnické registry. Odhalil možné porušení rozpočtové kázně ve výši 27 milionů

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na zdravotnické registry informačního systému ministerstva zdravotnictví. Za jejich vytvoření zaplatil stát od roku 2009 do roku 2017 130 milionů korun. Kontroloři zjistili, že některé registry nebyly vůbec spuštěny, a také oznámili finančnímu úřadu podezření na porušení rozpočtové kázně ve výši 27 milionů korun. Ministerstvo kvůli registrům podá trestní oznámení, uvedla jeho mluvčí Gabriela Štěpanyová.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 9:50 5. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad, mrakodrap, budova

Nejvyšší kontrolní úřad, mrakodrap, budova | Foto: Martin Svozílek | Zdroj: Český rozhlas

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) řada problémů se zdravotnickými registry souvisí s tím, že strategii elektronizace zdravotnictví vytvořilo ministerstvo zdravotnictví až v roce 2016, tedy osm let poté, co se s elektronizací začalo.

Výstavba dálnic je pomalá. Dokončení sítě do roku 2050 je nereálné, tvrdí kontroloři

Číst článek

Strategie například počítá se vznikem Národního centra elektronického zdravotnictví. To mělo koordinovat všechny projekty. Zatím ale nevzniklo.

Vznikly také dva registry za víc než 4,7 milionu korun, které „nebyly nasazeny do ostrého provozu nebo nebyly využívány“, informuje NKÚ.

„Registr intenzivní péče nebyl spuštěn kvůli tomu, že při jeho vytváření koordinační středisko nenavázalo spolupráci s nemocnicemi, přitom právě pro ně byl určen. Nemocnice později odmítly registr využívat a přispívat do něj svými daty a dál používaly své informační systémy,“ dodávají kontroloři. Navíc byl registr zřízen bez pověření resortu zdravotnictví, což NKÚ hodnotí jako porušení rozpočtové kázně ve výši téměř 2,5 milionu korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj nevedlo správné účetnictví. Kontroloři odhalili nesrovnalosti za 8 miliard

Číst článek

Další problémy odhalili kontroloři ve výběrových řízeních, například u Registru nelékařských pracovníků a Registru výzkumných a inovativních projektů v jednotné technologické platformě.

„U těch se ukázalo, že při jejich pořizování koordinační středisko porušilo zákon o veřejných zakázkách, neboť zadalo zakázky vybraným dodavatelům pomocí rámcové smlouvy, která se ale těchto konkrétních systémů nijak netýkala. Tento postup NKÚ vyhodnotil také jako porušení rozpočtové kázně za více než 24 milionů korun,“ konstatují kontroloři.

Za osm let vzniklo celkem 43 zdravotnických registrů za skoro 130 milionů korun. Jejich provoz ročně stojí dalších 70 milionů korun.

Koordinační středisko zdravotnických systémů porušovalo předpisy své i ministerstva, zákon o veřejných zakázkách i rozpočtovou kázeň, ukázaly podle Štěpanyové audity. Středisko podle nich uzavíralo smlouvy na služby a čerpalo je nad schválený rozpočet, některé smlouvy byly nevypověditelné. Ministerstvo zdravotnictví proto podá trestní oznámení na neznámého pachatele, sdělila ČTK mluvčí. Středisko bylo zrušeno k loňskému 1. únoru.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme