Nejvyšší soud potvrdil v kauze solárních elektráren tresty Zemkovým, o Vitáskové se bude jednat znovu

Nejvyšší soud (NS) potvrdil nepodmíněné tresty bratrům Zemkovým v kauze solárních elektráren na Chomutovsku. Nařídil ale zpřesnit důvody zproštění bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové. Krajský soud v Brně tak o ní musí rozhodovat znovu, stejně jako o někdejší vedoucí odboru licencí ERÚ Michaele Schneidrové, kterou už v prosinci nechal Nejvyšší soud propustit z výkonu sedmiletého trestu.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární elektrárna (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Kozuch | Zdroj: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Nejvyšší soud zatím plné znění svého verdiktu o dovoláních obžalovaných i žalobců nezveřejnil. Výsledek sdělil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Majitelé elektráren – bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové – od Vrchního soudu v Olomouci odešli s trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli. NS potvrdil také tresty pro další odsouzené: revizní technik Vladimír Čimpera dostal čtyři roky nepodmíněně, technik Karel Šupina 5,5 roku.

Dalším jejich kolegům Janu Hudečkovi a Jaroslavu Krymovi vrchní soud tresty zvýšil o rok ze šesti na sedm let, nejvyšší instance rozhodnutí potvrdila.

O Vitáskové přesněji

Bývalou předsedkyni ERÚ Vitáskovou Krajský soud v Brně původně poslal na 8,5 roku do vězení. Vrchní soud v Olomouci ji ale zprostil obžaloby. V neprospěch Vitáskové podal dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Akceptoval závěr vrchního soudu, že po provedeném dokazování nelze její jednání posoudit jako úmyslný trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.

Podle žalobců však existovala také možnost kvalifikovat čin jako nedbalostní delikt. S touto argumentací ale Zeman u NS neuspěl.

Kauza licencí pro solární elektrárny. Nejvyšší žalobce Zeman podal dovolání v neprospěch Vitáskové

Číst článek

„NS soud vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce podanému v neprospěch obviněné bývalé předsedkyně ERÚ pouze v částečném rozsahu, kdy akceptoval námitky vedoucí k upřesnění důvodů zprošťujícího rozhodnutí,“ popsal Malý. V případě Schneidrové bude zapotřebí doplnit dokazování.

Podle obžaloby majitelé elektráren Saša – Sun a Zdeněk – Sun neoprávněně dostali licence na základě nepravdivých revizních zpráv. Zároveň tak získali právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí do konce roku 2010.

Zemkové v minulosti pochybení popírali. „Ničeho nezákonného jsme se nedopustili,“ uvedli před časem v prohlášení zaslaném ČTK.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme