Nejvyšší soud se zastal ženy zraněné v nákupním galerii. Vlastník prý dostatečně nezvýraznil překážku

Nejvyšší soud se zastal ženy, která utrpěla zranění na chodbě nákupní galerie, a to v místě, které bylo zakryté a označené. Provozovatel galerie podle Nejvyššího soudu přesto nedostál svým povinnostem, neboť od zákazníků v takových prostorech nelze požadovat míru pozornosti stejnou, jako při chůzi venku. V pátek to uvedl server Česká justice.

Tento článek je více než rok starý.

Brno (Aktualizováno: 12:45 9. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud České republiky v Brně

Nejvyšší soud České republiky v Brně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Žena si způsobila zranění v jedné pražské nákupní galerii, a to na místě, které na podlaze překrývala mírně vyvýšená plastová deska, připevněná k podlaze výstražnou černo-žlutou lepicí páskou, toho dne sešlapanou, píše server.

U soudů se pak domáhala po provozovateli nákupní galerie v Praze náhrady za ušlý výdělek či léčení, šlo asi o 450 000 korun.

Prvoinstanční soud její žalobu zamítl, ve způsobu zabezpečení a označení nerovnosti podlahy neshledal porušení zákona. Rozhodnutí prvoinstančního soudu následně potvrdil i odvolací soud. Podle Nejvyššího soudu, který rozhodoval ve věci o dovolání, však oba soudy chybovaly, když v dané věci nesprávně posoudily otázku výkladu obsahu prevenční povinnosti, uvedl server.

Nikdy se nestalo, abychom neměli nejvyššího státního zástupce, vláda selhala, tvrdí Šťastný

Číst článek

Nový občanský zákoník totiž podle Nejvyššího soudu přinesl v tomto směru zásadní změnu, která se musí promítnout v aplikační praxi soudů. Například utrpí-li poškozený újmu v budově, pak za ni její vlastník bude podle Nejvyššího soudu odpovídat, pokud jeho konání při správě budovy nebylo dostatečné a nevyhovělo zvyklostem soukromého života.

Od provozovatele nákupní galerie je tak třeba očekávat, že snadno přehlédnutelnou nerovnost na hladkém povrchu komunikace mezi obchody označí natolik zřetelným způsobem, aby ji zaregistrovali procházející zákazníci galerie.

„Jinou pozornost a obezřetnost lze od chodce vyžadovat při pohybu po chodníku a jinou v interiéru pasáže s obchody, v němž se očekává, že uživatelé budou věnovat zvýšenou pozornost spíše obsahu výkladů než nečekaným nerovnostem podlahy,“ stojí podle serveru v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Případ se tak vrací zpět soudům nižších instancí, které ale budou muset respektovat rozhodnutí Nejvyššího soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme