Odsouzený ředitel Homolky Dbalý podal dovolání, rozsudek přezkoumá Nejvyšší soud

Nejvyšší soud začal přezkoumávat rozsudek nad Vladimírem Dbalým, někdejším ředitelem Nemocnice Na Homolce, jenž si má za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků vyslechl sedmiletý trest vězení. Před několika dny soud převzal od Městského soudu v Praze spis a dovolání Dbalého a dalších odsouzených Davida Michala a Emilie Bialešové, stejně jako dovolání Nejvyššího státního zastupitelství podané v neprospěch Bialešové.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý u Městského soudu v Praze, 23. dubna 2018. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Součástí verdiktu nad Dbalým je peněžitý trest 10,9 milionu korun a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu. Lékař vinu od počátku stíhání popírá, čelí i dalším obžalobám. V červnu si vyslechl celkový trest deset let vězení, který se týká také ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. ČTK to zjistila z justiční databáze.

Stažení obžaloby bylo jen z procesních důvodů. Trestní stíhání Dbalého stále pokračuje

Číst článek

Nejvyšší soud by se však nyní měl na základě podaných dovolání zabývat prozatím jen první větví kauzy. Původní rozsudek pražského městského soudu znamenal pro Dbalého 8,5 roku odnětí svobody.

Loňská novela trestního zákoníku zmírnila příslušnou právní kvalifikaci, což musel v odvolacím řízení zohlednit vrchní soud, a trest proto zmírnil na sedm let.

Úplatky za 12 milionů

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a služeb právních.

Ty nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal). Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky 12 milionů.

Spolupachatelé s podmínkami

Klíčovým důkazem byly lékařovy podrobné poznámky, které policie objevila u něj doma. Dbalý si také před zadržením schoval u známého kufr s hotovostí a ceninami v hodnotě 34,5 milionu. Podle státního zástupce si takovou částku nemohl legálně vydělat, a to ani společně se svou manželkou.

Bialešovou vrchní soud potrestal tříletou podmínkou, obžalovaného advokáta Davida Michala dvouletou. Právníkovi uložil také peněžitý trest 2,4 milionu korun. Podle původního verdiktu měli jít Bialešová i Michal na čtyři roky do vězení. Oba vinu popírali.

Lékař čelí dalšímu stíhání, které souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme