Dohra v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Nejvyšší soud zamítl dovolání Nečasové a dalších
Nejvyšší soud zamítl dovolání v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, uvedla v úterý Česká televize (ČT). V kauze dostali podmínečné tresty někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nečasová a bývalí zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek.
O dovoláních všech čtyř aktérů kauzy Nejvyšší soud rozhodnul už dřív, následně měl čas na vypracování odůvodnění svého rozhodnutí a jeho doručení účastníkům řízení. Dovolání všichni čtyři odsouzení podali v létě a na podzim 2019.
Expremiér Nečas je nevinen, rozhodl soud v kauze trafik pro exposlance. Stejně jako Nečasová a Boček
Číst článek
Nečasová si u odvolacího soudu vyslechla tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Podle rozsudku zosnovala zneužití pravomoci, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby zařídili sledování premiérovy tehdejší manželky Radky.
Získáním informací o její předpokládané nevěře chtěla uspíšit Nečasův rozvod. Kauza v roce 2013 přispěla k pádu Nečasovy vlády.
Zpravodajci Páleník, Kovanda a Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 roku, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let. Všichni odsouzení vinu od počátku odmítali. Státní zástupce se pro čtveřici naopak domáhal nepodmíněných trestů vězení.
Podle odvolacího senátu Městského soudu v Praze byly původně uložené podmíněné tresty v rozpětí 18 měsíců až dvou let a pětileté zákazy činnosti nepřiměřeně mírné. Zároveň však neshledal důvody pro uložení nepodmíněných trestů.