Konec sporů o to, jestli droga ovlivnila schopnost řídit auto. Nejvyšší soud stanovil koncentrace látek v krvi

Nejvyšší soud v novém stanovisku naznačil, jaká minimální koncentrace drog v krvi bude u řidičů trestná bez nutnosti psychiatricky zkoumat stupeň ovlivnění. Nezpůsobilý k řízení auta je například člověk, který má v krevním séru 10 nanogramů konopné účinné látky THC na jeden mililitr anebo třeba 75 nanogramů kokainu. Stanovisko, které ve čtvrtek soud zveřejnil na svém webu, zmiňuje také amfetaminy a morfin.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigareta marihuany | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Stanovisko se konkrétně týká trestní odpovědnosti řidiče za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky.

Závěr o vině lze nově učinit už na pokladu zjištěné koncentrace návykových látek v toxikologické expertize, aniž by se navíc psychiatrickým posudkem zjišťovalo, do jaké míry látka reálně ovlivnila způsobilost řidiče ovládat vůz.

Protidrogová centrála odmítá tvrzení, že pervitin zabavený v Evropě pochází hlavně z Česka

Číst článek

„V tomto případě není třeba opatřit znalecký posudek z oboru zdravotnictví, odvětví psychiatrie, ke zjištění stupně ovlivnění řidiče návykovou látkou,“ stojí ve stanovisku.

Psychiatrický posudek bude nadále zapotřebí jen v některých specifických situacích, například když bude řidičovo chování nestandardní a nebude odpovídat zjištěné menší koncentraci návykové látky.

Podobně se má posudek zadávat kvůli potenciálnímu ochrannému léčení, anebo když toxikologická expertiza zjistí souběh návykové látky s alkoholem, aniž by jedna či druhá návyková látka překračovala limit.

Zaujímání stanovisek je jedním z nástrojů, který Nejvyššímu soudu slouží ke sjednocování praxe soudů nižších stupňů.

Nové stanovisko schválilo trestní kolegium a bude zveřejněno i s odůvodněním na webových stránkách Nejvyššího soudu a také ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek Nejvyššího soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme