Nejvyšší soud: Lenárt může být stíhán za vlastizradu

Stíhání bývalého komunistického funkcionáře Jozefa Lenárta už nic nebrání. Nejvyšší soud totiž konstatoval, že se na něj nevztahuje poslanecká imunita. Lenárt je obžalován z vlastizrady v souvislosti se vstupem vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud

soud | Foto: Nejvyšší soud

Jozef Lenárt se podle obžaloby spolu s dalším vysokým komunistickým funkcionářem Milošem Jakešem pokusil legalizovat vstup okupačních vojsk vytvořením tzv. dělnicko-rolnické vlády, která měla nahradit vládu zákonnou. Podle Nejvyššího soudu se na toto jednání jeho tehdejší poslanecká imunita nevztahuje. "Fakt, že on se toho jednání měl dopustit v době, kdy byl poslancem, je prostě irelevantní. To jednání nesouvisí s výkonem poslanecké funkce," uvedl předseda trestního kolegia Nejvyššího soudu Stanislav Rizman.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Rizman o Lenártově imunitě

U osob, jejichž poslanecký mandát nadále trvá, je k trestnímu stíhání potřebný souhlas zákonodárného sboru. U mandátu zaniklého pak podle Rizmana vylučují dřívější i současné ústavní úpravy trestní stíhání jen tehdy, pokud daný čin přímo souvisel s projevem či hlasováním ve sněmovně. "Tedy je tam ta bezprostřední souvislost s výkonem poslaneckého mandátu."

Obžaloba proti Lenártovi a Jakešovi vychází z faktu, že se oba prominenti 22. srpna 1968 zúčastnili na sovětském velvyslanectví v Praze jednání o vzniku takzvané dělnicko-rolnické vlády a souhlasili s tím, že se stanou jejími členy. Navštívili také tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobodu, kterému navrhli, aby vládu jmenoval. Ten ale jejich návrh neakceptoval.

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme