Tresty pro policisty za přivázání opilé ženy z Hradiště neplatí, zrušil je Nejvyšší soud

Nejvyšší soud zrušil podmínky pro tři policisty, kteří předloni v Uherském Hradišti přivázali opilou výtržnici v cele k mříži. Neplatí tak rozsudky okresního i krajského soudu a nařídil nové projednání případu. Jakub Vychodil a Ondřej Paška původně dostali roční trest podmíněně odložený na jeden rok, Miroslav Vaněk rok a půl s odkladem na dva roky. Hrozilo jim až pět let. Všichni tři u policie skončili.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Brno (Aktualizováno: 15:41 4. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři policisté, kteří čelí podezření, že týrali zadrženou ženu tím, že ji připoutali k mříži. Zleva Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil.

Tři policisté, kteří čelí podezření, že týrali zadrženou ženu tím, že ji připoutali k mříži. Zleva Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil. | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

„Nejvyšší soud dospěl k závěru, že ačkoliv jednání obviněných bylo nesprávné, v dané situaci nadbytečné a došlo k porušení vnitřních předpisů a zákona o policii, nedospělo takové intenzity a stupně společenské škodlivosti, aby bylo nutné přistoupit k aplikaci trestního práva,“ uvádí usnesení Nejvyššího soudu, které má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Policisté připoutali opilou ženu k mřízi, soud jim vyměřil podmíněné tresty

Číst článek

Mluvčí soudu Petr Tomíček zatím odmítl klíčové rozhodnutí komentovat, protože nemá informaci, jestli bylo doručeno všem stranám sporu.

Připoutali ji na 11 minut

Vychodil, Paška a Vaněk opilou ženu zadrželi předloni v únoru. V panelovém domě ničila výtahové dveře. Test na alkohol ukázal, že v krvi měla dvě promile. Policisté ji na 11 minut připoutali s rukama nahoře k mřížím. Státní zástupce policisty obvinil kvůli tomu, že jejich zásah byl podle něj neadekvátní a ponižující, navíc v rozporu se zákonem a morálními zásadami.

Sama žena uvedla, že se cítila ponížená a bezmocná, policisté se naopak bránili, že ji připoutali, aby si neublížila. Stěžejní důkaz představoval kamerový záznam. Žena se na něm vůči policistům chovala vulgárně. Okresní soud v Uherském Hradišti však argumentoval, že připoutání je možné jen ve výjimečných případech, které v tomto případě nenastaly.   

Všichni skončili

V dubnu 2017 policisty potrestal podmínkami ze zneužití pravomoci úřední osoby, Vaňka navíc z porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby. Protože odvolací Krajský soud v Brně tresty potvrdil Pašku a Vaňka policie propustila, Vychodil odešel sám. Proti pravomocnému rozsudku ale podali dovolání a uspěli.

Nejvyšší soud však nyní případ vrátil na samý začátek k uherskohradištskému soudu, jemuž značně zúžil prostor pro rozhodnutí. „V rámci nového projednání a rozhodnutí věci zváží, zdali by jednání obviněných mohlo být kázeňským proviněním, a podle toho ve věci rozhodne, přičemž je vázán právním názorem, který vyslovil ve svém rozhodnutí Nejvyšší soud,“ uvádí usnesení.

‚Zkazili jim životy‘

Petra Lhotáková z Mobbing Free institutu, který policistům pomáhal, považuje případ za „fatální selhání veškerých kontrolních mechanismů v policii, Generální inspekci bezpečnostních sborů a na státním zastupitelství“.

Nejvyšší soud České republiky v Brně | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Budeme požadovat vyvození profesní odpovědnosti všech zainteresovaných a nad míru placených a evidentně nadbytečných příslušníků. Zkazili životy nejen těchto policistů, ale všem v obdobných případech,“ upozorňuje Lhotáková.   

I přes zrušení trestů zůstávají Paška a Vaněk propuštěni. „Krajské ředitelství policie Zlínského kraje doposud neobdrželo oficiální úřední cestou příslušný dokument – usnesení soudu ani případné podněty dotčených bývalých příslušníků. Po jejich obdržení a vyhodnocení bude krajský ředitel postupovat v souladu se zákonem o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů,“ předeslala mluvčí zlínské krajské policie Lenka Javorková.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme