Nejvyšší soud potvrdil odvolání žalobkyně Blažkové z funkce

Karlovarská státní zástupkyně Zuzana Blažková už nebude dál vykonávat funkci žalobce. Rozhodl o tom kárný senát Nejvyššího soudu. Blažková podle kárné žaloby neoprávněně zasahovala do vyšetřování případu kolem karlovarského policisty Jana Budíka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Blažková | Foto: Igor Šefr

Budík byl obžalován z loupeže na karlovarské poště, kvůli nedostatku důkazů byl ale osvobozen. Podle soudu kriminalisté během vyšetřování nepostupovali správně a manipulovali s důkazy ve prospěch obžalovaného Budíka.

Kárný senát pražského vrchního soudu odvolal Blažkovou z funkce loni v listopadu. Vyhověl tak plzeňskému státnímu zastupitelství, které výpověď žádalo. Blažková podle kárné žaloby nejednala zkratkovitě, ale s jednoznačným cílem stíhanému Budíkovi pomoci.

Obhájce Blažkové Tomáš Sokol podal odvolání, které dnes ale Nejvyšší soud zamítl. "Pokud by nadále byla státní zástupkyní v tak malém městě jako Karlovy Vary, kde každý každého zná, tak by to nepřispělo k dobré pověsti státního zastupitelství," řekl předseda kárného senátu Nejvyššího soudu Stanislav Rizman.

Podle soudce Blažková prováděla některé úkony, které ji nepříslušely, navíc se v době vyšetřování účastnila oslavy v rodině obviněného. Takové jednání si funkcionář činný v trestním řízení nemůže dovolit, zdůraznil Rizman. "Mohly by vyvstávat otázky v jiných věcech, kde mohou být angažováni zase nějací místní funkcionáři," dodal.

Šéfka krajského státního zastupitelství v Plzni Marie Poláková však vyloučila, že by postup Blažkové zapříčinil osvobozující rozsudek v Budíkově případu. Podle ní i podle senátu se procesních pochybností policisté dopustili ještě předtím, než se Blažková do případu vložila.

Čtyři policejní důstojníky, mezi nimi také Budíkova otce a tehdejšího náměstka ředitele karlovarské policie Vladimíra Budíka, sokolovský soud v březnu potrestal podmíněnými tresty a zákazem činnosti v ozbrojených složkách.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme