Nejvyšší soud potvrdil odvolání žalobkyně Blažkové z funkce

Karlovarská státní zástupkyně Zuzana Blažková už nebude dál vykonávat funkci žalobce. Rozhodl o tom kárný senát Nejvyššího soudu. Blažková podle kárné žaloby neoprávněně zasahovala do vyšetřování případu kolem karlovarského policisty Jana Budíka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Blažková | Foto: Igor Šefr

Budík byl obžalován z loupeže na karlovarské poště, kvůli nedostatku důkazů byl ale osvobozen. Podle soudu kriminalisté během vyšetřování nepostupovali správně a manipulovali s důkazy ve prospěch obžalovaného Budíka.

Kárný senát pražského vrchního soudu odvolal Blažkovou z funkce loni v listopadu. Vyhověl tak plzeňskému státnímu zastupitelství, které výpověď žádalo. Blažková podle kárné žaloby nejednala zkratkovitě, ale s jednoznačným cílem stíhanému Budíkovi pomoci.

Obhájce Blažkové Tomáš Sokol podal odvolání, které dnes ale Nejvyšší soud zamítl. "Pokud by nadále byla státní zástupkyní v tak malém městě jako Karlovy Vary, kde každý každého zná, tak by to nepřispělo k dobré pověsti státního zastupitelství," řekl předseda kárného senátu Nejvyššího soudu Stanislav Rizman.

Podle soudce Blažková prováděla některé úkony, které ji nepříslušely, navíc se v době vyšetřování účastnila oslavy v rodině obviněného. Takové jednání si funkcionář činný v trestním řízení nemůže dovolit, zdůraznil Rizman. "Mohly by vyvstávat otázky v jiných věcech, kde mohou být angažováni zase nějací místní funkcionáři," dodal.

Šéfka krajského státního zastupitelství v Plzni Marie Poláková však vyloučila, že by postup Blažkové zapříčinil osvobozující rozsudek v Budíkově případu. Podle ní i podle senátu se procesních pochybností policisté dopustili ještě předtím, než se Blažková do případu vložila.

Čtyři policejní důstojníky, mezi nimi také Budíkova otce a tehdejšího náměstka ředitele karlovarské policie Vladimíra Budíka, sokolovský soud v březnu potrestal podmíněnými tresty a zákazem činnosti v ozbrojených složkách.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme