Nejvyšší soud řeší případ Anny. Ta se nemůže kvůli omezené svéprávnosti vdát

Duševně postižená žena ze Sokolovska se domáhá práva na manželství. Svatbu Anně Lendelové opakovaně zakázaly soudy v Sokolově a Plzni. Žena se ale nevzdává. Její případ teď řeší Nejvyšší soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba s sebou může přinést i nečekané komplikace (ilustrační foto) | Foto: stock exchange, Shezita

„Nesmím si vzít přítele. Když si něco chci koupit, musela bych jít pořád za opatrovníkem. Chci se vdávat, protože se už nechci jmenovat Lendelová. Chci být paní Bílá,“ popisovala nedávno Anna Lendelová.

S přítelem Vojtou chodí tři roky a žijí spolu v chráněném domě v Habartově na Sokolovsku. „Povídáme si, koukáme na televizi a chodíme spolu ven,“ říká Anna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ Anny, která se nemůže kvůli omezené svéprávnosti vdát, sleduje redaktorka Petra Benešová

Podle soudů ale mladá žena nechápe, co je to sňatek. A bez pomoci se prý nezvládne o sebe postarat. Rozsudky popsala Hana Reismüllerová z Agentury pro chráněné bydlení Dolmen, která Anně pomáhá:

„Soud argumentoval tím, že slečna by mohla být přítelem, do budoucna manželem, zneužita, co se financí týče, ale to je ošetřené tím, že by jí mohl zůstat opatrovník, který by jí spravoval finance a účet.“

Základní lidská práva

Anna ale sen na vdavky nevzdává a s právníkem Marošem Matiaškem proto podali dovolání k Nejvyššímu soudu. Podle advokáta je zákaz manželství v rozporu se základními lidskými právy.

„Zákon by neměl umožňovat, aby soudy individuálně znemožňovaly lidem se zdravotním postižením uzavírat manželství,“ myslí si Matiaško.

Nejvyšší soud teď případ přezkoumá. „Termín, kdy bude vyřízeno, zatím nelze předjímat, protože spis poprvé zkoumá senát a bude teprve rozhodovat o dalších krocích,“ doplňuje mluvčí soudu Petr Knötig.

Celý případ by se nakonec mohl dostat i k Ústavnímu soudu.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme