Nejvyšší soud rozhodl o Čechovi, který se chtěl přidat k Islámskému státu. Nezveřejnil ale výsledek

Nejvyšší soud už rozhodl o dovolání Jana Silovského, který se chtěl v Sýrii přidat k organizaci Islámský stát. Má si za to odpykat šest let ve vězení. Soud však zatím nezveřejní výsledek dovolacího řízení, nejprve musí vypracovat písemné odůvodnění a verdikt prostřednictvím Krajského soudu v Plzni doručit obhajobě i žalobcům.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Silovský - první Čech, který chtěl k Islámskému státu, u soudu

Jan Silovský - první Čech, který chtěl k Islámskému státu, u soudu | Zdroj: ČTK

Soud rozhodl ve středu, potvrdil ve čtvrtek bez dalších podrobností jeho mluvčí Petr Tomíček. Informace je patrná z justiční databáze.

Krajský soud Silovskému původně v únoru uložil tři a čtvrt roku vězení. Odvolací Vrchní soud v Praze trest zpřísnil na šest let. Silovského blízcí verdikt považují za příliš přísný.

Čech, který se chtěl přidat k Islámskému státu, půjde do vězení na šest let

Číst článek

Silovského zadržela loni na začátku února turecká policie na letišti v Istanbulu. Měl u sebe letenku do města Gaziantep u syrských hranic, odkud chtěl odjet do syrského Džarábulusu a tam se připojit k bojovníkům Islámského státu. Tureckým policistům se muž přiznal, ti ho poslali zpět do Česka.

Silovský se doznal i českým vyšetřovatelům. Prý počítal s tím, že půjde do války, bude bojovat za ideologii džihádistů a že bude zabíjet lidi. Později ale Silovský zpochybnil, že se chtěl v Sýrii skutečně zapojit do bojových akcí Islámského státu. U soudu řekl, že do Sýrie nejel zabíjet, ale nechat se zabít. Muž má psychické problémy.

Podle obžaloby z prosince 2016 hrozilo Silovskému za přípravu teroristického útoku až doživotí, státní zástupce ale v závěrečné řeči navrhl čin posuzovat podle nového doplnění trestního zákoníku jako podporu a propagaci terorismu, za což hrozí tři až 12 let vězení. Soudy se k této kvalifikaci přiklonily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme