Nejvyšší soud rozhodl, že v autobusu si lidé mohou za zranění sami

Nejvyšší soud se zastal dopravce z Písecka, po kterém cestující požadovala náhradu škody za zranění v autobuse. Žena upadla, když sundávala zavazadlo z úložného prostoru nad sedadly. Podle verdiktu si za zranění může sama.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobus SOR CN8.5

Autobus SOR CN8.5 | Foto: galerie-autobusu.cz

Nehoda se stala před pěti lety v Itálii, při průjezdu zatáčkou v členitém terénu. Cestující zavrávorala a při pádu se udeřila o dveře.

Po dopravci žena požadovala odškodné 34 tisíc korun a okresní soud v Písku jí dal tehdy za pravdu s odůvodněním, že dopravce ji výslovně neupozornil na to, že má zůstat sedět.

Odvolání ale skončilo ve prospěch řidiče a tento verdikt potvrdil i Nejvyšší soud. V rozhodnutí, které může být vodítkem pro nižší instance při posuzování obdobných případů, se píše, že poučovat dospělé cestující o tom, jak se chovat za jízdy, není povinností řidiče.

Bezpečnostní pásy v autobusech

Jejich povinností naopak je upozornit u dálkových spojů cestující, že musejí být za jízdy připoutání. A povinností cestujících je pak výzvy uposlechnout. Zákonem je to nastaveno tak, že je to právě cestující a ne řidič, který při policejní kontrole může dostat za nezapnuté pásy pokutu.

Spíše než o sankci jde o bezpečnost samotných pasažérů a o to, že při případné nehodě pak nezapnuté pásy cestujícího mohou vést k daleko většímu zranění a že náhrady škody kvůli nepřipoutání pojišťovny výraznou měrou krátí.

Martin Drtina, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme