Nejvyšší soud: Volební výsledky platí

Výsledky červnových voleb do Poslanecké sněmovny jsou platné. Nejvyšší soud zamítl poslední z celkem osmnácti stížností podaných proti zvolení některého z kandidátů. Tři stížnosti podaly neúspěšné politické strany, zbytek pak voliči. Ani jednu z nich neshledal soud jako důvodnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2002 | Foto: Vlastimil Hankus

Týká se to i výhrad proti nejednotnému postupu krajských soudů při registraci stran. Některé soudy totiž zaregistrovaly Stranu za zrušení senátu a proti vytunelování důchodových fondů, přestože nezaplatila zákonný volební příspěvek. Jiné soudy naopak tuto stranu registrovat odmítly. V této věci ale Nejvyšší soud nebyl oprávněn zasáhnout - řekl Českému rozhlasu soudce Karel Hasch.

"Problematika registrace kandidátních listin, respektive jejich odmítnutí, je v zákoně vyřešena tak, že soudní ochranu před případným nesprávným rozhodnutím správního orgánu vykonávají nezávislé krajské soudy. Proti jejich rozhodnutí není přípustný opravný prostředek. Takže Nejvyšší soud v řízení o návrzích na neplatnost volby kandidáta již takové rozhodnutí nemůže zpochybnit."

Ivan Holas, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme