Nejvyšší soud zamítl stížnost ministra spravedlnosti v kauze Madokar

Nejvyšší soud zamítl stížnost pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Pavel Němec ve prospěch dvou děčínských obchodníků s lehkým topným olejem. Český rozhlas 1 - Radiožurnál před dvěma měsíci upozornil na to, že ministr Němec podal v kauze děčínské firmy Madokar stížnost bez toho, že by jeho úředníci četli spis. Němec navíc oběma odsouzeným Miroslavu Dvořákovi a Jiřímu Martinovi odložil nástup do vězení a zaplacení peněžitého trestu, aniž by o tom věděla soudkyně, která o případu rozhodovala.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Němec

Pavel Němec

Před časem odvysílal Český rozhlas 1 - Radiožurnál informace o tom, že ministr spravedlnosti Pavel Němec nestandardně zasáhl minimálně do průběhu dvou soudních řízení. Nejvyšší soud teď informace o jednom z nich potvrdil. Němcovu stížnost pro porušení zákona v kauze Madokar totiž 20. dubna zamítl jako nedůvodnou.

Podávat stížnosti pro porušení zákona, takzvané espézetky, je ministrovým výhradním právem. Ovšem například v kauze Madokar se to hemží řadou podivných momentů. Ministerstvo spravedlnosti po vynesení rozsudku vyzvalo ústeckou soudkyni Janu Kurešovou, aby mu předložila spis. Kvůli podání stížnosti, protože soudy prý rozhodly o vině na základě neúplných důkazů.

Ministerstvo o předložení spisu žádá tradičně písemnou formou, jenže v tomto případě si úředníci vyžádali spis pouze telefonicky. Soudkyně to odmítla, protože v té době řešila nástup do vězení a zaplacení peněžitého trestu. Ministr přesto bez znalosti soudního spisu stížnost pro porušení zákona podal a odložil nástup do vězení, včetně zaplacení pokuty.

To, že Nejvyšší soud zamítl Němcovu stížnost jako nedůvodnou, Radiožurnálu potvrdil předseda senátu soudce Jiří Pácal. "Bylo rozhodnuto tak, že soudy prvního a druhého stupně rozhodly v souladu se zákonem a důvody pro podání stížnosti jsme neshledali," vyjádřil se Pácal.

V kauze jsou zarážející také úzké vazby odsouzených podnikatelů na ministerstvo. O tom, že ministr podal v jejich prospěch stížnost k Nejvyššímu soudu a odložil jim nástup trestu, se například dozvěděli mnohem dřív, než soudkyně, která je poslala do vězení.

Reakci ministra k výroku Nejvyššího soudu se získat nepodařilo. Mluvčí ministra Petr Dimun ho zatím komentovat nechtěl. "Vzhledem k tomu, že neznáme zdůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu, tak se k tomu nedá říct nic jiného než, že ten rozsudek respektujeme. Nicméně je třeba v této souvislosti podotknout, že espézetky a úspěšnost jejich podávání panem ministrem Němcem v době jeho působení je více jak sedmdesátiprocentní," řekl Českému rozhlasu Dimun.

Ministrovi k podání stížnosti podle mluvčího stačilo pouze porovnání rozsudků ústeckého krajského a pražského vrchního soudu. Odbor stížností a dohledu, který ministrovi zpracovává podklady, prý celý spis studovat vůbec nemusel.

Jan Hrbáček, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme