Nejvyšší správní soud se bude zabývat žalobou na zrušení pěti prezidentských kandidatur

Nejvyšší správní soud dostal žalobu na zrušení kandidatury pěti prezidentských kandidátů. Upozornil na to server Hlídací pes a Radiožurnálu to potvrdila mluvčí soudu Sylva Dostálová. Žaloba se týká Petra Hanniga, Marka Hilšera, Jiřího Hynka, Vratislava Kulhánka a Mirka Topolánka, tedy kandidátů, kteří využili pro nominaci podpisy poslanců nebo senátorů.

Brno (Aktualizováno: 17:43 29. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NSS bude řešit žalobu na zrušení prezidentských kandidatur. | Foto: Profimedia, Český rozhlas | Zdroj: Fotobanka Profimedia

NSS rozhodne o podnětech Holovské a Tomana do 14. prosince. Celkem dostal před vypršením lhůty pět podnětů – jeden od Holovské, dvě podání od Tomana, další dva neidentifikované podněty odložil pro „absenci formy a elementárních náležitostí“.

„Mohu potvrdit, že se touto žalobou budeme zabývat,“ uvedla mluvčí. Server HlídacíPes.org ve středu napsal, že žalobu prostřednictvím právního zástupce podala bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská, která se o prezidentskou kandidaturu původně také ucházela.

Jedenáct uchazečů o prezidentský úřad, jejichž přihlášky odmítlo ministerstvo vnitra, má ve středu poslední možnost se odvolat. Veřejně tento záměr dříve ohlásil jen jeden z nich, Josef Toman.

Ministerstvo vnitra rozhodlo o registraci devíti prezidentských kandidátů, kteří podle něj splnili všechny zákonné podmínky nominace. Jejich připuštění k volbám už podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny zpochybněno být nemůže.

Odvolat by se proti svému nepřijetí mohli Petr Blaha, Daniel Felkel, Oldřich Fiala, Roman Hladík, Terezie Holovská, Libor Hrančík, David Chadima, Anna Kašná, Martin Ludačka nebo Karel Světnička.

Pokud seznam kandidátů nebude soudně doplněn, o prezidentský úřad bude v půli ledna soupeřit Miloš Zeman (SPO) s osmi vyzyvateli. Jsou jimi bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, textař Michal Horáček, bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté), předseda strany Rozumní Petr Hannig, diplomat Pavel Fischer a lékař Marek Hilšer.

Kritika ministerstva vnitra

Holovská v podnětu kritizuje vnitro za to, že neočekávaně změnilo výklad zákona. Před posledními volbami prezidenta totiž tvrdilo, že poslanci a senátoři mohou podpořit pouze jednoho kandidáta, což také Holovská pokládá za racionální. Nemá podle ní logiku, aby ze Senátu a Sněmovny mohlo díky vícenásobným podpisům snadno vzejít velké množství kandidátů, když občanský kandidát musí nasbírat 50 tisíc podpisů.

„Je nesporné, že ministerstvo vnitra u příležitosti předchozích prezidentských voleb v roce 2013 zaujalo a zveřejnilo výklad právě opačný od dnešního,“ stojí v návrhu Holovské, který připravila advokátní kancelář někdejšího ministra spravedlnosti Jana Kalvody.

Sedmičlenný volební senát NSS se poprvé sešel už ve středu, bezprostředně po vypršení lhůty k podávání návrhů. Začal s procesními úkony, jako je obesílání účastníků řízení a vyžádání spisových materiálů ministerstva vnitra. S ohledem na krátkou lhůtu pro rozhodnutí stanovil senát účastníkům řízení lhůtu k vyjádření do středy 6. prosince 2017 včetně, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Klikněte na obrázek pro přehled všech kandidátů. | Foto: koláž iRozhlas.cz | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme