Správní soud: Dubnové omezení výuky a obchodů bylo nezákonné. Přítomnost lidí nešlo zcela zakázat

Nejvyšší správní soud zpětně označil další tři opatření ministerstva zdravotnictví z letošního dubna za nezákonná. Dvě z nich v různých časových úsecích regulovala maloobchod, další umožňovalo na prvním stupni základních škol jen rotační výuku. V obou případech už soud dříve konstatoval nezákonnost dané úpravy, když se zabýval obdobnými či totožnými opatřeními z letošního jara.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle soudu mohlo ministerstvo na základě pandemického zákona provoz obchodů jen omezit, nikoliv zakázat (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dvě z opatření, jimiž se soud zabýval v úterý, až na výjimky zakazovala přítomnost veřejnosti v prodejnách. Tím v podstatě znemožňovala provoz maloobchodu, který ale ministerstvo podle pandemického zákona mohlo jen omezit. Už dříve správní soud řekl, že zákon zjevně rozlišuje mezi pojmy „zákaz“ a „omezení“ a že ministerstvo nemůže pojmy volně zaměňovat.

PŘEHLEDNĚ: 13 verdiktů proti opatřením. Nejčastěji soudy ruší omezení služeb, uspěly i stížnosti na testy

Číst článek

„Je-li v provozovnách (prodejnách) zcela zakázána přítomnost veškeré veřejnosti, znamená to faktické znemožnění maloobchodního prodeje realizovaného osobně, fyzickou přítomností zákazníků v provozovnách a prodejnách. To se bezpochyby rovná úplnému zákazu ‚osobního‘ maloobchodního prodeje v provozovnách,“ stojí v rozhodnutí.

Nejvyšší správní soud nepřistoupil na argumentaci ministerstva, že omezení je vlastně širší pojem než zákaz. „Zákaz v žádném případě nemohl být zamýšlen jako podmnožina omezení,“ zdůraznil soud. Také připomněl, že ani podle zákona o ochraně veřejného zdraví nelze regulovat obchody plošně v celém Česku, pokud tedy zrovna celý stát není ohniskem šíření nemoci, což už v dubnu neplatilo.

Zákaz přítomnosti žáků

Podobnou argumentaci uplatnil soud k regulaci škol. Ministerstvo nemá pravomoc plošně omezit provoz základních škol tak, že zakáže osobní přítomnost žáků v základních školách. Zákon o ochraně veřejného zdraví slouží spíše k časově a místně omezeným protiepidemickým opatřením.

„Nejde a nemůže jít o plošný nástroj podobný tomu, jaký má po dobu nouzového stavu k dispozici vláda,“ stojí v rozhodnutí. Jestliže tedy ministerstvo na konci dubna zavedlo jen rotační výuku, překročilo meze, které mu pro epidemická opatření dává zákon.

Překračování kompetencí a nedostatečné odůvodnění vytknul Nejvyšší správní soud ministerstvu zdravotnictví opakovaně. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) zahájil interní audit, který prověří způsob přijímání opatření proti šíření covidu-19. Opatření, která soudy zrušily či označily za nezákonná, je už více než 20.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme