Sehnalova ODA zatím nemusí platit pokutu za porušení volebního zákona, rozhodl soud

Volební senát Nejvyššího správního soudu se poprvé zabýval pokutou uloženou subjektu od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Sankci pro Občanskou demokratickou alianci (ODA) vedenou předsedou Pavlem Sehnalem za porušení volebního zákona zrušil, úřad se věcí bude muset zabývat znovu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud se poprvé zabýval pokutou, kterou uložil dohledový úřad politické straně. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Na webu Nejvyššího státního soudu to v pondělí uvedla jeho mluvčí Sylva Dostálová. Pokutu 19 000 korun dostala Občanská demokratická aliance vedená předsedou Pavlem Sehnalem od úřadu předloni v září, podle úřadu neoznačila propagační leták informacemi o zadavateli a zpracovateli. Strana rozhodnutí úřadu napadla žalobou u soudu.

Piráti, komunisté či ODA žalují dohledový úřad. Nesouhlasí s pokutou za porušení pravidel kampaně

Číst článek

Krajský soud v Brně dal úřadu loni v srpnu zapravdu, pokutu ale snížil na 10 000 Kč. Občanská demokratická aliance proti rozhodnutí soudu podala kasační stížnost, Nejvyšší státní soud zrušil jak rozhodnutí krajského soudu, tak i rozhodnutí dohledového úřadu.

Podle soudu aliance zákon neporušila. Na letácích sice nepoužila slova „zadavatel“ a „zpracovatel“, ale označila sebe samu, údaji o svém sídle a dalšími kontaktními údaji, jako jsou webové stránky či e-mailová adresa. „Ideální by bylo používat v předvolební propagaci přímo zákonné pojmy ‚zadavatel‘ a ‚zpracovatel‘ – jednak v zájmu zcela jednoznačného informování veřejnosti, jednak v zájmu předcházení pozdějším soudním sporům. To, že stěžovatelka v této věci nezvolila přístup ideální, jí ale nelze klást k tíži. Podstatné je, že šlo o přístup poctivý, a nikoli o liknavost či dokonce snahu něco zatajit a dosáhnout tak nějaké výhody,“ uvedla k rozhodnutí soudkyně Michaela Bejčková.

Úřad začal fungovat předloni, poprvé dohlížel na kampaň před říjnovými volbami do sněmovny. Sporný leták se objevil jako inzerce v příloze dvou týdeníků a v celostátním deníku. Kandidující subjekt podle úřadu nezajistil na letáku informace o zadavateli a zpracovateli. Byl přitom označený názvem i zkratkou dotyčného subjektu. Úřad mohl udělit pokutu v rozmezí 10 000 až 100 000 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme