Nejvyšší správní soud odročil kauzu soudkyně Králové, hrozí jí odvolání z funkce

Nejvyšší správní soud (NSS) ve středu začal projednávat kárné žaloby na pražskou soudkyni Helenu Královou. Hrozí jí nejpřísnější kárný postih, tedy odvolání z funkce. Jednu žalobu podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), o ní ve středu soud začal jednat. Odpoledne ale soud tuto věc odročil na 7. března a uvedl, že ministr má do kárného návrhu doplnit, v čem přesně Králová pochybila.

Brno (Aktualizováno: 15:14 14. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NSS odročil jednání o kárných žalobách na soudkyni Královou. | Foto: Igor Zehl | Zdroj: ČTK

Podle obhajoby žalované soudkyně šlo o nekvalitně připravenou žalobu. Na druhou žalobu, kterou podal předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, se ve středu nedostalo, soud její projednávání odročil na neurčito.

Ministr Pelikán soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 vytkl, že kvůli nerespektování právních názorů nadřízených soudů výrazně protáhla délku trestního řízení u pěti kauz, mimo jiné v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství současnou manželkou bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) Janou Nečasovou (dříve Nagyovou).

Bitva právníků

„Opakovaně nerespektovala závazný právní pokyn odvolacího soudu a opakovaně vydávala rozhodnutí v rozporu s pokyny nadřízeného soudu, čímž způsobila neodůvodněné prodloužení těchto trestních řízení,“ uvedl Radek Visinger, který ministra u soudu zastupoval. Doplnil, že ve všech těchto případech to vedlo k výměně soudce, který případ projednával.

Králové obhájce Jiří Teryngel k tomu uvedl, že jde o bitvu právníků posuzovanou dalšími právníky. Řekl, že obžalovaná nepochybila, odvolací soud podle něj překročil hranici, nesmí přikazovat jak hodnotit důkazy.

Králová se ve středu jednání účastnila osobně, u soudu se ale k ničemu nevyjádřila. Podle Teryngela je to kvůli značné medializaci případu, kdy ji lidé na ulici napadají a vulgárně urážejí. „Třeba ve frontě v krámě přišel opilec a začal na ni plivat a říkat, ty jsi ta svině Králová,“ uvedl Teryngel.

Soudkyně Helena Králová | Foto: Petr Hloušek / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Průměrná soudkyně

Před kárným senátem ve středu vypovídala místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Uvedla, že Králová je průměrná soudkyně. Podle ní nijak nevybočuje z řady, pokud jde o dodržování lhůt či výkonnost.

Kárný senát projednávání ministroby žaloby odročil na 7. března, ministr má kárný návrh doplnit o to, v čem přesně Králová pochybila. „Vnímám to tak, že obžaloba pana ministra nebyla kvalitně připravena, ani zástupci ministerstva nedokázali reagovat na otázku, kterou konkrétní povinnost a komu se paní doktorka Králová vlastně vzepřela,“ uvedl Teryngel.

Druhou žalobu podal předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Vadilo mu, že Králová měnila názor na zákonnost odposlechů v kauze tak zvaných trafik pro poslance, kde je mezi obžalovanými Nečasová i s Nečasem. Na tuto žalobu se ve středu ani nedostalo, soud se jí chce věnovat až po rozhodnutí v prvním z případů.

Soudkyni ministr spravedlnosti v polovině prosince loňského roku dočasně zprostil výkonu funkce. Kárný senát může Králové podle závažnosti provinění uložit důtku, snížení platu, odvolání z funkce předsedkyně soudního senátu nebo nejpřísnější odvolání z funkce soudkyně. Toto potrestání pro ni navrhují oba kární žalobci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme