Nejvyšší správní soud: Revizor má právo zadržet černého pasažéra

Podle Nejvyššího správního soudu má revizor právo zadržet cestujícího, který cestoval bez jízdenky. Smí ho také nutit počkat na policisty, pokud odmítne dobrovolně ukázat doklady. Nejvyšší správní soud se zabýval případem revizora z Plzně, kterému se cestující bez jízdenky pokoušel utéct. Situace vyústila v potyčku. Revizor byl za údajný přestupek proti občanskému soužití potrestán.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

revizor Dopravního podniku Praha

revizor Dopravního podniku Praha | Foto: Tomáš Adamec

Podle Františka Emmerta z Nejvyššího správního soudu měl revizor právo použít prostředky nutné obrany, aby černého pasažéra zastavil:

Přehrát

00:00 / 00:00

Revizoři.mp3

„Může ho zadržet i za použití prostředků nutné obrany, to znamená za přiměřeného použití fyzické síly, kterou v podstatě zabrání černému pasažérovi, aby opustil místo, na kterém by měl počkat na příjezd policie. Použití prostředků nutné obrany musí být zcela přiměřené situaci a také musí být opodstatněné.“

Zákon připouští, aby fyzická osoba použila prostředky přiměřené obrany vůči osobě, která je podezřelá a dopustila se správního deliktu. Fyzická osoba ale nemůže jinou fyzickou osobu nutit k tomu, aby se jí legitimovala, k tomu je oprávněná pouze policie.

Podle advokátky Dagmar Raupachové je právo revizora zadržet černého pasažéra omezené:

„Revizor nemůže cestujícího bez jízdenky zadržet za každou cenu a všemi prostředky. Vždy to musí být přiměřené, nesmí se stát, aby docházelo k ponižování, fyzickému napadání nebo dokonce připoutávání zámkem k nějaké věci či sloupu. Revizor nesmí zneužít svého postavení, ani pravomoci.“

Zuzana Kopuletá, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme