Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti na povinné testování zaměstnanců. Opatření už ale neplatí

Nejvyšší správní soud ve středu vyhověl odborům výrobce léčiv Teva Czech Industries a zaměstnankyni Dagmar Bílé a označil za nezákonné opatření ukládající povinnost testovat zaměstnance firem na covid-19. Bylo nedostatečně odůvodněné, uvedl předseda senátu Petr Mikeš. Soud nemohl opatření zrušit, protože už neplatí, už dřív ho nahradilo jiné. Před týdnem u soudu neuspěl dělník z automobilového průmyslu, jehož návrh soud zamítl.

Brno (Aktualizováno: 14:20 14. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testování na koronavirus ve firmách

Napadené opatření o testování ve firmách vláda zrušila s účinností od 28. března, nahradilo ho jiné v podobném znění | Foto: Jaroslav Hroch | Zdroj: Český rozhlas

Podle soudu v obecné rovině opatření odpovídalo ustanovením zákona o veřejném zdraví, na jejichž základě může ministerstvo ukládat opatření. „Kde jsme ale shledali zásadní nedostatky, to je odůvodnění opatření. Navrhovatelé v podstatě od začátku namítají, že není dostatečně odůvodněno, není z něj zřejmé, jak ministerstvo dospělo k závěrům, proč jsou povinnosti ukládány. Odpůrce ani nepopírá, že je odůvodnění stručné,“ uvedl Mikeš. Podle něj je vždy potřeba zvážit, jak opatření zasahuje do práv a povinností a v jaké míře zamezuje šíření viru.

Testování zaměstnanců ve firmách není protizákonné a může pokračovat, rozhodl Nejvyšší správní soud

Číst článek

Nynější návrh na zrušení směřoval na povinnost zaměstnanců opustit v případě pozitivního testu pracoviště, kontaktovat lékaře a hygienickou stanici. Směřoval ale také na vedení evidence výsledků testů zaměstnavateli. Napadené opatření vláda zrušila s účinností od 28. března, nahradilo ho jiné v podobném znění. Proto soud ve středu nemohl opatření zrušit, ale navrhovatelé chtěli, aby zpětně prohlásil nicotnost opatření nebo deklaroval, že bylo nezákonné. Odpůrce navrhoval odmítnutí návrhu. Soud dal nakonec navrhovatelům za pravdu a označil opatření za v rozporu se zákonem.

Nedostatečná vysvětlení

Navrhovatelé se snažili poukázat na nesmyslnost testování jednou týdně, přičemž by denní testování podle nich přineslo velké náklady pro zaměstnavatele, které by se odrazily i u zaměstnanců. Opatření vytýkali, že nemluví o tom, že by měl zaměstnanec v případě pozitivního testu opustit pracoviště, informovat lékaře a hygieniky a že tam není zmíněná povinnost zaměstnavatele vést evidenci testů. „Máme za to, že opatření není vydané na základě zákonného zmocnění,“ uvedl v závěrečné řeči advokát navrhovatelů David Zahumenský.

Bílá uvedla, že je bezúhonná zaměstnankyně, která miluje svou práci a váží si nadřízených. „Vydáváme se do rukou několika pomatených lidí a dovolíme jim, aby nám sebrali naši svobodu, kterou nám předkové vydobyli svou krví a statečností. Dovolíme, aby našim dětem a jejich dětem převrátili budoucnost naruby, když máme vědu a medicínu na své straně,“ řekla k pandemii.

Zkoumané opatření ukládalo povinnost testů ve firmách s více než 250 zaměstnanci. Na pracovišti směli být od 12. března jen zaměstnanci, kteří se v posledních sedmi dnech vykázali negativním testem na covid-19. Povinnost firemního testování se v Česku dalšími opatřeními ještě měnila a rozšiřovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme