Nejvyšší správní soud zatím obdržel 45 stížností na volby

V pátek vyprší termín pro podávání stížností, které napadají průběh a výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny. Volební senát Nejvyššího správního soudu v Brně jich k dnešnímu odpoledni zatím eviduje 45. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud | Foto: Nejvyšší správní soud

Jednu stížnost dnes sedmičlenný tým senátu zamítl. Navrhovatel se totiž sice formálně domáhal zrušení voleb, ale v návrhu je ve skutečnosti nezpochybnil.

Mluvčí zároveň potvrdila, že se Senát zabývá volebními stížnostmi v pořadí, v jakém byly k Nejvyššímu správnímu soudu doručeny.

"Soud činí běžné procesní úkony, to znamená zejména žádá o vyjádření účastníky řízení ke složení volebního senátu a k návrhu. Účastníkem řízení je ve všech věcech Státní volební komise. V některých případech si soud vyžaduje i volební dokumentaci," vysvětlila DOstálová.

"Státní volební komise obdržela od Nejvyššího správního soudu zhruba osm žádostí o vyjádření. My jsme tato stanoviska vyřídili do druhého dne. Tato naše stanoviska ovšem soud nemusí brát vůbec v potaz," řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.

Podání, která se vztahují k volbám, přicházejí většinou od soukromých osob. Jen jediné zatím došlo od politického subjektu, který se voleb zúčastnil. Nejvyšší správní soud musí podle zákona rozhodnout o jednotlivých stížnostech do dvaceti dnů poté, kdy k němu podnět došel.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme