Nejvyšší státní zástupce má mít desetileté funkční období

Novela zákona o státním zastupitelství by měla posílit nezávislost žalobců. Počítá s tím ministerstvo spravedlnosti, které dnes normu představilo. Funkční období nejvyššího státního zástupce by mělo být nově desetileté. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila zároveň nebude možné, aby byl nejvyšší státní zástupce zvolen opakovaně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil představil vizi vzdělání jako cesty k úspěchu

Jiří Pospíšil představil vizi vzdělání jako cesty k úspěchu | Foto: Tomáš Adamec

„Nejvyšší státní zástupce, který je jmenován na relativně dlouho dobu – 10 let, a ten, který ví, že nebude opakovaně jmenován, nebude mít potřebu podléhat různým tlakům a vlivům, protože bude vědět, že už ho nikdo nikdy do stejné funkce znovu nejmenuje. To jedno jmenování má mít silný protikorupční, proti klientelistický charakter,“ vysvětlil ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS

Podle nejvyššího žalobce Pavla Zemana, který se na změnách podílel, díky tomu nebude mít nejvyšší státní zástupce důvod k tomu, aby se snažil zalíbit a pokoušel se ovlivnit své další jmenování:

„Poněvadž je již dopředu zřejmé, jak dlouho vedoucí státní zástupce bude funkci vykonávat a je také zřejmé, že nemůže být opětovně jmenován do té samé funkce, což znamená, že v poslední čtvrtině svého mandátu nemá zapotřebí se snažit zalíbit autoritě, která ho do funkce jmenovala, aby byl případně jmenován opakovaně.“

Zeman zároveň dodal, že nejvyšší státní zástupce nemusí ve funkci zůstat celých deset let. Na funkci může sám rezignovat nebo může být odvolán: „Poněvadž v zákoně je pochopitelně stanovena ještě pojistka ve formě odvolání. Odvolání z funkce by následovalo rozhodnutím kárného senátu o kárném provinění.“

Nejvyššího státního zástupce nově jmenuje prezident

Změnit by se měl i způsob jmenování nejvyššího státního zástupce. „Počítáme s tím, že na návrh vlády, přičemž návrh vlády je generován na základě návrhu ministra spravedlnosti, jmenuje nejvyššího státního zástupce prezident republiky. Tím se výrazně posiluje nezávislost nejvyššího státního zástupce a dostává se na úroveň významných představitelů justičních institucí,“ vysvětluje Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem na Rádiu Česko byl Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce, který je ve funkci od 1. ledna 2011

Pospíšil věří, že novela přispěje k větší nezávislosti nejvyššího žalobce. Podle prezidentky Unie státních zástupců Lenky Bradáčové jdou změny správným směrem:

„Myslím si, že to, co je hlavním posláním této změny, i když jí považuji za pouze dílčí a do budoucna by měly přijít daleko větší změny zákona o státním zastupitelství, tak to je upevnění postavení nejvyššího státního zástupce, kdy jsou touto novelou stanoveny důvody, pro které může být nejvyšší státní zástupce odvolán a současně jeho funkční období. Obdobná pojistka je stanovena i ve vztahu k dalším funkcionářům státního zastupitelství, což, si myslím, je velmi důležité.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová v pořadu Stalo se dnes

Změny připravené ministerstvem spravedlnosti by měly začít platit od 1. září letošního roku. Podle poslance opoziční ČSSD Jeronýma Tejce je ale potřeba připravit komplexní reformou státního zastupitelství:

„Ministerstvo by mělo předložit komplexní nový zákon o státním zastupitelství, případně jeho rozsáhlou novelu a nikoliv v tuto chvíli řešit jen funkční období, zabetonovat svým způsobem ve funkcích ty, které jmenoval ministr Pospíšil a vláda Petra Nečase, a zároveň neříci, jaké budou mít pravomoci a o těchto pravomocích a změně způsobu práce státního zastupitelství hovořit až někdy za rok, za dva, možná nikdy.“

Ministerstvo změny připravuje

Systémovější změny ale už ministerstvo spravedlnosti podle Pospíšila připravuje. Druhá, větší a koncepční novela by podle něj měla řešit vnitřní strukturu státních zastupitelství a postavení žalobců:

„O druhé novele dneska vedeme velmi seriózní a věcnou odbornou diskuzi jak s trestními právníky, specialisty a akademiky, tak také se státními zástupci. Obecně se bavíme o tom, kam dál by se mělo české státní zastupitelství vyvíjet. Jestli by mělo jít systémem státního zastupitelství nebo přibírat některé tzv. prvky z prokuratury. To jsou v zásadě dva modely, které v Evropě fungují.“

Igor Maňour, Viktorie Hošková, Zbyněk Zykmund, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme