Pavel Zeman: Podíl komunálních politiků na trestné činnosti byl 0,03 procenta. Je zanedbatelný

Trestná činnost komunálních a krajských politiků tvoří v celkovém objemu kriminality jen zcela zanedbatelný zlomek - 0,03 procenta. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který odmítl, že by státní zástupci a policie přepínali represi vůči voleným funkcionářům územních samosprávných celků. Vyšel přitom z analýzy, kterou zastupitelství zpracovalo na základě požadavku ústavně-právního výboru sněmovny.

Praha (Aktualizováno: 18:38 19. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na tiskové konferenci

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na tiskové konferenci | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Z trestných činů se komunální politici dopouštějí nejčastěji zneužití pravomoci úřední osoby nebo porušení pravomoci při správě cizího majetku. Jen malá část kauz se týkala zpronevěr nebo přijímání úplatků. Jako typický příklad trestných činů, které policie v souvislosti s komunálními politiky řeší, uvedl Zeman případ starosty, který vytvořením fiktivních smluv vylákal od obce téměř tři miliony korun. Ve většině případů tedy policie vyšetřovala zneužití pravomoci nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Zeman nesouhlasí s nižším trestem pro mladíka, který zavraždil matku. Podal dovolání

Číst článek

V letech 2013 až 2017 se komunálních a krajských politiků týkalo 438 případů, a to z celkového počtu 1,3 milionu trestních řízení. Zeman zdůraznil, že více než tři čtvrtiny případů začala policie prověřovat na základě podaných trestních oznámení.

„U oznamovatelů se jedná o nespokojené občany, ale samozřejmě jsou to i političtí oponenti, kteří ve volbách nedopadli tak dobře jako v předchozím období,“ podotkl šéf státních zástupců.

Celkem 84 procent případů skončilo ještě ve fázi prověřování, tedy aniž by bylo zahájeno trestní stíhání. Až před soud se v uplynulých pěti letech dostalo jen 49 případů a odsuzující rozsudek padl ve 24 z nich. V 16 případech došlo k úplnému zproštění viny, v 19 k částečnému.

„Tlak na kriminalizaci volených zástupců je značný. Vede k výraznému snížení kvality života, zhoršení rodinných vztahů či společenské dehonestaci,“ komentoval zjištění zastupitelství předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák (STAN).

Podle něj jde o zničené životy. „Tento stav nesvědčí pro odpovědnou práci státního zastupitelství,“ dodal. Klesá podle něj i zájem kandidovat do veřejných funkcí.

Policie navrhla obžalovat v případu miliardové přestavby nemocnice v Náchodě dva lidi

Číst článek

Chce se proto obrátit na ministra spravedlnosti s žádostí o vyšší míru ochrany volených zástupců. „Bylo by na místě zvážit určitou míru odpovědnosti oznamovatele - tedy aby trestní oznámení nebyla podávána jen s cílem zkomplikovat danému člověku život nebo ho politicky poškodit,“ dodal Polčák.

Státní zastupitelství analýzou reagovalo na nepřesné informace ve veřejném prostoru" o přehnané represi volených zástupců samosprávy a o nadměrném počtu trestních stíhání, které údajně většinou stejně končí neúspěchem. Zeman však zároveň připustil, že Česká advokátní komora má vlastní statistiky, které nejsou s analýzou v souladu.

Sněmovna po státních zástupcích chtěla, aby zpracovali přehled k trestnému činu nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku, a to jak v obecné rovině, tak se zaměřením na členy volených orgánů územních samosprávných celků.

Analýza zjistila, že tohoto trestného činu se týkalo jen 19 případů z 438. Mnohem četnější byly případy úmyslného porušení povinnosti, kterých bylo 214. Častěji policisté prověřovali jen možné zneužití pravomoci úřední osoby.

Celou analýzu si můžete přečíst zde:

Zdeňka Trachtová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme