Obžalobě loni čelilo přes 33 tisíc lidí a 260 firem, je to méně než o rok dříve

Kriminalita v Česku loni nadále klesala. Státní zástupci obžalovali 33 832 lidí a 260 firem, na dalších 36 133 lidí podali návrh na potrestání ve zkráceném řízení. Soudy pravomocně osvobodily 5,2 procenta obžalovaných. Vyplývá to z výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství. Navzdory klesající kriminalitě neubývá nejzávažnějších kauz řešených na krajských a vrchních státních zastupitelstvích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kriminalita v Česku klesla, potvrdila zpráva státních zástupců. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Výroční zprávu Nejvyššího státního zastupitelství představil jeho šéf Pavel Zeman.

Předloni státní zástupci podali obžalobu nebo návrh na potrestání u 70 811 lidí, což bylo zhruba o 7000 méně než o rok dříve. Obžalovali také 238 firem. Soudy tehdy uznaly vinnými 95 procent obžalovaných.

Benešová zkritizovala práci vrchních státních zástupců, vadí jí nízká úspěšnost

Číst článek

„Za co jsem opravdu rád, je počet uložených peněžitých trestů,“ konstatoval Zeman, který v tomto směru pochválil práci soudů.

V uplynulém roce vzrostl podíl peněžitých trestů na 18,1 procenta ve vztahu k celkovému počtu odsouzených, což za posledních pět let představuje nárůst na více než trojnásobek. Podle Zemana je ještě prostor pro další nárůst, a to až na 35 procent peněžitých trestů.

Nejvyšší státní zastupitelství si podle Zemana „vzhledem k aktuální pozornosti soustředěné na výsledky činnosti vrchních státních zastupitelství“ zpracovalo analýzu jejich činnosti v období 2011 až 2018.

Z ní podle nejvyššího státního zástupce plyne, že pražští a olomoučtí vrchní státní zástupci obžalovali 1051 lidí a z tohoto počtu zatím soudy rozhodly o 366 obviněných. Z toho pravomocně odsoudily 293 lidí, 53 lidí – tedy 14,5 procenta – zprostily obžaloby. Zeman to označil za dobré výsledky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme