Nejvyšší státní zástupce usiluje o zrušení sedmi amnestií

Zvrat v novoroční prezidentské amnestii může přinést nový podnět nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten usiluje o zrušení amnestie v sedmi kauzách, ve kterých soudy zastavily trestní stíhání delší než osm let. A zaměřil se také na lidi, kteří před spravedlností uprchli do zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přijal pozvání Martina Veselovského do studia Radiožurnálu | Foto: Matěj Pálka

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman usiluje o zrušení amnestie mimo jiné ve známých případech společností H-System a Progres Invest. Podal v této souvislosti dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Odůvodnění v obecné rovině mohu říci jen tak, že státní zástupce, který podával návrh na podání dovolání, se domnívá, že tyto kauzy by neměly být předmětem amnestie podle článku dvě,“ potvrdila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.

V částečné amnestii prezident nařídil i zastavení pravomocně neskončených trestních stíhání, pokud od jejich zahájení uplynulo k 1. lednu 2013 více než osm let. Výjimkou byly kauzy, v nichž hrozil vyšší než desetiletý trest. K 15. únoru 2013 se tak zastavilo 327 trestních stíhání včetně řady případů hospodářské kriminality.

Podle ní dovolací řízení v současnosti běží. „Takže konkrétněji se k němu nebudeme vyjadřovat,“ dodala.

Nejvyšší státní zástupce se chce v dovoláních opřít o březnový výrok ústavních soudců. Ti se sice amnestií odmítli zabývat, ale naznačili, že uprchlíci před justicí by na ni nemuseli mít nárok.

Vlasta Gajdošíková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme