Nejvyšší státní zastupitelství zastavilo stíhání dvou z osmi lidí v kauze městských bytů v Brně

Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo trestní stíhání dvou z osmi obviněných v kauze údajných machinací s městskými byty v Brně-středu. Podle policie ve čtvrti fungovala organizovaná zločinecká skupina, kterou vedl zastupitel Otakar Bradáč z ODS. Ten podle obvinění zájemcům za úplatu přiděloval městské byty. Mezi obviněnými byl i Radim Suchánek, bývalý pracovník Správy nemovitostí Brno-střed.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídliště, ilustrační foto

Podle policie fungovala ve čtvrti Brno-střed organizovaná zločinecká skupina, kterou vedl zastupitel Otakar Bradáč z ODS (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Radim Suchánek potvrdil Českému rozhlasu, že jeho stíhání bylo zrušeno.

„Státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství dospěl k závěru, že na základě předloženého důkazního materiálu nelze v současné chvíli u těchto dvou stíhaných osob dospět k dostatečně silnému důvodnému podezření, které by zakládalo důvod k zahájení trestního stíhání,“ vysvětluje důvody mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Policie zasahovala v Brně kvůli městským domům. Zadržela 10 lidí, prohlédla kanceláře Hladíka i Ledera

Číst článek

V říjnu policie obvinila osm lidí kvůli údajnému kupčení s byty – a to pro účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a pro zneužití pravomoci úřední osoby.

Ve vazbě tehdy skončil exšéf bytové a dislokační komise radnice Brno-střed Otakar Bradáč a jednatel realitní kanceláře PJ Reality Zdeněk Červinka.

Policie manipulace s nemovitostmi začala prověřovat už v roce 2018. Jednomu z tajných agentů se dokonce podařilo byt od městské části získat, k bytu 1+kk se dostal zhruba za půl roku a skupině za to zaplatil 350 tisíc korun.

Detektivové tehdy také prohlíželi kancelář náměstka ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL.

PŘIDĚLOVÁNÍ BYTŮ V BRNĚ-STŘED

Jak se přidělovaly byty v městské části Brno-střed, popsala pro Radiožurnál předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková (Piráti).

„Na jeden byt máte 70 žadatelů, z toho 15 dodá motivační dopisy, přiřadí se jim nějaké body v rámci jejich životní situace, zaměstnání, dětí a tak dále. Body jsou ale u nás jenom orientační, takže jsou úplně k ničemu. Někdo, kdo je samoživitelka se třemi dětmi, by měl být v pořadníku v urgenci pro byt nahoře. Ve skutečnosti to ale nic neznamená.“

Ve skutečnosti pak podle ní záleželo na bytové komisi, komu bydlení přidělí. „Potom někdo přijde a řekne: ‚Já tedy navrhuji například tohoto pána, protože ve verifikovaném dopise uvedl, že má imobilní dítě.‘ Komise o tom hlasuje. Většinu v ní má koalice, takže to prohlasuje.“

Policie stíhá v tomto případě celkem šest lidí. Dva z původních osmi stíhaných poslal soud do vazby. Šlo o jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinku a o politika Otakara Bradáče z ODS.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme