Nejvyšší státní zastupitelství zastavilo stíhání dvou z osmi lidí v kauze městských bytů v Brně

Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo trestní stíhání dvou z osmi obviněných v kauze údajných machinací s městskými byty v Brně-středu. Podle policie ve čtvrti fungovala organizovaná zločinecká skupina, kterou vedl zastupitel Otakar Bradáč z ODS. Ten podle obvinění zájemcům za úplatu přiděloval městské byty. Mezi obviněnými byl i Radim Suchánek, bývalý pracovník Správy nemovitostí Brno-střed.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídliště, ilustrační foto

Podle policie fungovala ve čtvrti Brno-střed organizovaná zločinecká skupina, kterou vedl zastupitel Otakar Bradáč z ODS (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Radim Suchánek potvrdil Českému rozhlasu, že jeho stíhání bylo zrušeno.

„Státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství dospěl k závěru, že na základě předloženého důkazního materiálu nelze v současné chvíli u těchto dvou stíhaných osob dospět k dostatečně silnému důvodnému podezření, které by zakládalo důvod k zahájení trestního stíhání,“ vysvětluje důvody mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Policie zasahovala v Brně kvůli městským domům. Zadržela 10 lidí, prohlédla kanceláře Hladíka i Ledera

Číst článek

V říjnu policie obvinila osm lidí kvůli údajnému kupčení s byty – a to pro účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a pro zneužití pravomoci úřední osoby.

Ve vazbě tehdy skončil exšéf bytové a dislokační komise radnice Brno-střed Otakar Bradáč a jednatel realitní kanceláře PJ Reality Zdeněk Červinka.

Policie manipulace s nemovitostmi začala prověřovat už v roce 2018. Jednomu z tajných agentů se dokonce podařilo byt od městské části získat, k bytu 1+kk se dostal zhruba za půl roku a skupině za to zaplatil 350 tisíc korun.

Detektivové tehdy také prohlíželi kancelář náměstka ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL.

PŘIDĚLOVÁNÍ BYTŮ V BRNĚ-STŘED

Jak se přidělovaly byty v městské části Brno-střed, popsala pro Radiožurnál předsedkyně kontrolního výboru Monika Lukášová Spilková (Piráti).

„Na jeden byt máte 70 žadatelů, z toho 15 dodá motivační dopisy, přiřadí se jim nějaké body v rámci jejich životní situace, zaměstnání, dětí a tak dále. Body jsou ale u nás jenom orientační, takže jsou úplně k ničemu. Někdo, kdo je samoživitelka se třemi dětmi, by měl být v pořadníku v urgenci pro byt nahoře. Ve skutečnosti to ale nic neznamená.“

Ve skutečnosti pak podle ní záleželo na bytové komisi, komu bydlení přidělí. „Potom někdo přijde a řekne: ‚Já tedy navrhuji například tohoto pána, protože ve verifikovaném dopise uvedl, že má imobilní dítě.‘ Komise o tom hlasuje. Většinu v ní má koalice, takže to prohlasuje.“

Policie stíhá v tomto případě celkem šest lidí. Dva z původních osmi stíhaných poslal soud do vazby. Šlo o jednatele realitní kanceláře Zdeňka Červinku a o politika Otakara Bradáče z ODS.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme