Nejvyšší státní zastupitelství podle Ištvana zruší stíhání exposlanců ODS

Zrušení stíhání za korupci tří bývalých poslanců za ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře je téměř jisté. Řekl to olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Vychází z rozhodnutí Nejvyššího soudu, které říká, že exposlanci jsou kryti imunitou. Celý případ se tak vrátí do stádia prověřování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | Zdroj: ČTK

„Považuji za stoprocentně jisté, že Nejvyšší státní zastupitelství ke stížnosti exposlanců do usnesení o zahájení trestního stíhání s ohledem na rozhodnutí Nejvyššího soudu tato usnesení zruší,“ řekl Ivo Ištvan v diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Z pravomoci policie a žalobců Šnajdra, Fuksu a Tluchoře tento týden vyňal Nejvyšší soud. Z verdiktu vyplynulo, že za výkon poslaneckého mandátu, který chrání imunita, je třeba považovat i různé politické dohody, kompromisy nebo rozhodnutí.

„Mě osobně na věci překvapuje jediné, a to, proč vrchní státní zástupce takové rozhodnutí neučiní sám. On je oprávněn trestní stíhání zastavit, a pokud je přesvědčen, že tak učiní Nejvyšší státní zastupitelství, pak není na místě otálet, a měl by tak postupovat sám ze své úřední pravomoci,“ reagoval pro Český rozhlas právní zástupce Marka Šnajdra Lukáš Trojan. Podobně se vyjádřil i advokát Jiří Brátka z kanceláře, která obhajuje Petra Tluchoře.

Rusnokův kabinet je lepší varianta než vláda 'stojedničky', míní Klasnová

Číst článek

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman už v pátek ve vysílání Radiožurnálu řekl, že než rozhodne, musí nejdřív důkladně prozkoumat materiály k případu. Pavel Zeman také upřesnil, že o případném zastavení trestního stíhání exposlanců rozhodne v řádu týdnů.

Stanislav Rizman, předseda Trestního kolegia Nejvyššího soudu, se naopak domnívá, že by stíhání exposlanců mohlo pokračovat. „Prostor pro pokračování v řízení vidím v tom, že skutek, pro který jsou nebo byli stíhání, je z časového hlediska velice široký - končí dost dlouho po 7. 11. 2012, kdy se vzdali mandátu a co je hranice z hlediska našeho usnesení o tom, že se na to vztahuje imunita. Takže za jednání po 7. 11. by stíhání mohlo pokračovat,“ poznamenal.

Eva Rajlichová, Simona Bartošová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme