Nejvyšší státní zastupitelství prověří, zda zveřejnění dokumentů není trestným činem

Nejvyšší státní zastupitelství začalo prověřovat, jestli zveřejnění tajných informací z materiálu šéfa elitního policejního útvaru Jana Kubiceho není trestný čin. Podle šéfky žalobců Renáty Vesecké bude zastupitelství v této věci zkoumat i způsob, jakým důvěrné informace z přípravného řízení unikly do médií. Vesecká to oznámila poté, co se zúčastnila dnešního zasedání vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Paroubek a R. Vesecká | Zdroj: ČTK

Jednání nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké s premiérem Jiřím Paroubkem a posléze i celou vládou trvalo, namísto původně plánovaných patnácti minut, přes dvě hodiny. Šéf ČSSD Jiří Paroubek na závěr znovu zopakoval, že policejní důstojník Jan Kubice je lhář a že za vším je ODS. "On do ní prostě vstoupil. Vstoupil do volební kampaně," řekl premiér.

Předseda ODS Mirek Topolánek ale už včera podobná tvrzení kategoricky odmítl. Přirovnal současnou situaci v ČSSD a v zemi k přetlakovému hrnci, ze kterého unikají informace už řadu měsíců. Zopakoval, že občanští demokraté zabezpečí regulérní vyšetřování údajných korupčních kauz a nejen těch předvolebních.

Podle Topolánka, který je zároveň kandidátem ODS na příštího předsedu vlády, měl současný premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek na dnešní schůzku s nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou, byť pouhé dva dny před volbami, právo.

"Nicméně specielně nejvyšší státní zástupkyně a vyšetřovatelé by měli teď nezávisle na tom, zda tady jsou nebo nejsou volby, nezávisle na tom, kdo ty volby vyhraje, tu věc řádně vyšetřit, řádně projednat a řádně předložit případnému soudnímu projednání," myslí si Topolánek

Kabinet přijal usnesení, v němž vyjádřil znepokojení nad ohrožením důvěry v principy právního státu. "Vláda ukládá ministru spravedlnosti, aby bezodkladně a průběžně informoval předsedu vlády a vládu o postupu státního zastupitelství zejména s ohledem na dodržení zákonnosti postupu Policie České republiky a dále na výkon dozoru, dohledu, popřípadě jiných úkonů státních zástupců v případech uvedených v analytické zprávě," dodal Paroubek.

Postup vysokého policejního důstojníka Jana Kubiceho, který obvinil vedení policie, ministerstva vnitra i premiéra Paroubka z ovlivňování vyšetřování policejních kauz může být trestným činem. Stejně jako postup některých novinářů, tvrdí nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Na stole má vše od včerejška. "V současné době jsou tyto všechny otázky vyhodnocovány," dodala.

Český rozhlas 1- Radiožurnál na svých webových stránkách zpřístupnil neveřejnou část dokumentů, které šéf speciálního útvaru Jan Kubice předložil poslancům. Více ZDE.

Vít Dvořák, Vilém Janouš, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme