Nejvyšší státní zástupkyně dosud nemá kopii kárné žaloby

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se zatím nevyjádřila ke kárné žalobě, kterou na ní podal ministr spravedlnosti Pavel Němec. Mezi oběma vrcholnými reprezentanty české justice panuje už několik měsíců silné napětí, zejména kvůli kauze katarského prince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Benešová

Marie Benešová | Zdroj: ČTK

Důvod mlčení Benešové je přitom docela prozaický - kopii kárné žaloby do dnešního odpoledne nedostala, zatímco média už byla o jejím obsahu informována včera.

Nejvyšší státní zástupkyně to považuje za neetické: "Velmi mne mrzí, že se to dovídám z tisku. Někteří novináři mi dokonce z kárné žaloby citují pasáže, což je zvlášť pikantní, protože já žalobu nemám, ale novináři patrně ano. Takže já se budu vyjadřovat až dostanu žalobu v kopii a budu mít právo se vyjádřit jako strana."

Některá média navíc spekulují o tom, že by na post nejvyšší státní zástupkyně po Marii Benešové mohla být jmenována královéhradecká krajská státní zástupkyně Renátě Vesecká.

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun, předmětem kárné žaloby je údajně nevhodné vyjádření Benešové v médiích. Marie Benešová totiž začátkem prázdnin naznačila, že zpravodaj soukromé televize Nova si vzal od mluvčího Dimuna úplatek za to, že ve svém příspěvku uměle vyvolá spor mezi odstupujícím žalobcem Radkem Ondrušem a právě Nejvyšším státním zastupitelstvím. Ministr Němec to podle svého mluvčího považuje za velmi vážný čin, který je v rozporu se zákonem o státním zastupitelství. Žádá proto, aby byla nejvyšší žalobkyně odvolána z funkce.

"Ministr spravedlnosti nechal dva měsíce paní nejvyšší státní zástupkyni, aby svůj výrok ohledně uplácení televize Nova vysvětlila, popřípadě aby tento svůj krok zahladila, nicméně nestalo se tak a ministr využil svého práva a své povinnosti, kterou mu zákon ukládá, a podal v této věci kárnou žalobu," řekl Radiožurnálu mluvčí Dimun.

Kárnou žalobou na Benešovou se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Milan Kopp, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme