Nejvyšší státní zástupkyně zřejmě zprostí Benešovou mlčenlivosti

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká je připravená zprostit svou předchůdkyni Marii Benešovou mlčenlivosti v aféře kolem odposlechů bývalého šéfa Národního bezpečnostního úřadu Jana Mareše. Vesecká to dnes uvedla ve vysílání televize Nova.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Renáta Vesecká

Renáta Vesecká | Foto: Rádio Praha

Vesecká prověřuje informace, že bývalé vedení nejvyššího zastupitelství vědělo o odposleších usvědčujících Mareše z kontaktů s lidmi kolem stíhaného soudce Jiřího Berky už v roce 2003, ale nic nepodniklo. Tehdy vedla úřad právě Marie Benešová. Na veřejnost odposlechy pronikly nyní.

"Nařídila jsem provést jednak vnitřní dohled a jednak interní šetření, a to tak, aby se buď potvrdily nebo vyvrátily skutečnosti, které byly zmiňované. Jsem připravena zprostit kteréhokoli státního zástupce, a tedy i bývalou nejvyšší státní zástupkyni, mlčenlivosti, protože se domnívám, že se jedná o takové skutečnosti a okolnosti, které musí být naprosto jasné a průhledné," prohlásila Vesecká v diskusním pořadu televize Nova.

Benešová by mohla být podle nejvyšší státní zástupkyně zproštěna mlčenlivosti poté, co podá vysvětlení. "Předpokládám, že by to mělo být v týdnu, který bude následovat," upřesnila Vesecká. Zproštění mlčenlivosti Benešové podporují i premiér Jiří Paroubek a ministr spravedlnosti Pavel Němec. "Domnívám se, že by to byl správný krok, aby mohla vysvětlit, jak s odposlechy nakládala," řekl Němec v televizi.

Zatím je podle Němce informace, že Benešová a její náměstek Jaroslav Fenyk o odposleších dlouho věděli, pouze v rovině vážného podezření. "Pokud bývalé vedení disponovalo těmito informacemi a nenaložilo s nimi tak, jak mělo v zájmu bezpečnosti státu, tak je to velmi vážné pochybení," zdůraznil ministr.

O tom, že nejvyšší zastupitelství mělo odposlechy již v roce 2003, Novu informoval státní zástupce Libor Nedorost, který na nejvyšším zastupitelství působil. Nyní je postaven mimo službu, protože je stíhán. Navíc je považován za člověka z okruhu Berkovy skupiny. Skupina je stíhána za údajně zmanipulované konkurzy.

Nejvyšší státní zastupitelství podle Novy získalo odposlechy od vrchního zastupitelství, které má případ Berky na starosti, protože v odposleších figurovalo Nedorostovo jméno. Zveřejnění policejních odposlechů pak donutilo šéfa NBÚ Mareše k rezignaci.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme