Nejvyšší stavební úřad a jemu podřízená síť krajských institucí nevzniknou, zrušení schválil Senát

Plánovaný Nejvyšší stavební úřad a jemu podřízená soustava krajských stavebních úřadů nevzniknou. Zrušení čistě státní stavební správy v novém stavebním zákonu z roku 2021 ve středu ve vládní novele stavebního zákona schválil Senát. Stavební úřady tak zůstanou dál při obcích. Vznikne pouze Dopravní a energetický stavební úřad podřízený ministerstvu dopravy, který bude mít na starosti hlavně dopravní a energetické stavby.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stavba, ilustrační foto

Nejvyšší stavební úřad a podřízená soustava krajských stavebních úřadů nakonec nevzniknou (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Novela nového stavebního zákona má ve schválené podobě zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Superúřad nebude. Sněmovnou schválená novela zachovává 694 nynějších stavebních úřadů v obcích

Číst článek

Pro schválení novely hlasovalo 61 ze 73 přítomných senátorů. Schválit novelu v předloženém znění doporučily plénu Senátu dva jeho výbory.

Senátoři nepřistoupili na návrh svého ústavně-právního výboru vrátit novelu Sněmovně. Výbor v ní chtěl zakotvit pravidlo, aby stavební úřady v obcích byly zachovány zákonem, a ne pouze vyhláškou ministerstva pro místní rozvoj.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s tím nesouhlasil. Předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra varoval, že v takovém případě by šly stavební úřady rušit jen změnou zákona.

694 úřadů zůstane

Se vznikem státní stavební správy a přechodem stavebních úřadů pod stát počítá nový stavební zákon z roku 2021, který prosadila tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO).

Zrychlit stavební řízení měl hlavně díky dodržování lhůt. Tehdejším opozičním stranám, které nyní tvoří vládní koalici, se ale vznik nového státního úřadu nelíbil a rozhodly se ho zrušit.

Netolický: Vrátit stavební zákon do sněmovny chtějí všichni hejtmani. Reorganizace úřadů bude drahá

Číst článek

Novela zachovává 694 nynějších stavebních úřadů v obcích s možností tento počet snížit podle stavební aktivity. Bartoš ve středu uvedl, že u stavebních úřadů se zavedl podobný výkonnostní model, jaky nyní platí u matrik. Informoval, že zhruba dvě desítky stavebních úřadů by se chtěly sloučit.

Senátní debata trvala přes dvě hodiny a vystoupilo v ní 16 senátorek a senátorů. V přijatém doprovodném usnesení Senát vyzval ministerstvo pro místní rozvoj, aby příslušnou vyhlášku stanovující obecní stavební úřady připravilo včas a zachovalo přitom současné pokrytí veřejné správy stavebními úřady.

Novela stavebního zákona má vstoupit v účinnost 1. července 2024 a pro vyhrazené stavby, třeba dálnice nebo elektrárny, má platit od 1. ledna 2024.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme