Nejvyšší stupeň výstrahy. Extrémně silné supercely můžou přinést kroupy větší než 5 centimetrů

Páteční teplé počasí vystřídají odpoledne a na večer silné bouřky, které přijdou se studenou západní frontou. Meteorologové varují před silným větrem, kroupami a přívalovými dešti. „Během pozdějšího odpoledne a večera se vyskytnou ještě intenzivnější bouřky s vysokým stupněm nebezpečí na ostatním území Čech a později i na Moravě a ve Slezsku,“ varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zároveň hrozí i rozvodnění řek a lokální záplavy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorologové vydali nejvyšší stupeň výstrahy před bouřkami

Meteorologové varují před nárazy větru i kolem 90 km/h, většími kroupami a přívalovými dešti | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Meteorologové očekávají přívalový déšť s úhrny kolem 30 mm, kroupami o velikosti přes pět centimetrů a nárazy větru kolem v rychlosti 70 km/h.

Bouřky budou k večeru ještě sílit. ČHMÚ varuje před nárazy větru kolem 90 km/h, většími kroupami (o průměru od 2 do 5 cm) a přívalovými dešti. Při těch může v krátké době napršet kolem 50 mm, v opakovaných bouřkách nebo v kombinaci bouřek s deštěm i kolem 70 mm.

„Extrémně silné supercely s potenciálem krup přes 5 cm. Postupují z Pošumaví směrem na severovýchod do středních Čech, jižní buňka může uhýbat i přesně na východ,“ varují konkrétně meteorologové. „Velký pozor na tyto bouřky, vydali jsme na ně nejvyšší stupeň výstrahy.“

Bouřky se během odpoledne a večera postupně dostanou i na Moravu a do Slezska. Tam podle meteorologů hrozí jejich výskyt i v druhé polovině noci na sobotu.

Silné bouřky podle ČHMÚ mohou také „způsobovat lokální zatopení, rychlý odtok vody z krajiny a prudké rozvodnění menších vodních toků.“

Předpokládáme potenciálně vysoce rizikovou událost s velkým dopadem především v hustě osídlených oblastech s ohledem i na větší množství probíhajících kulturních akcí. V případě velkého rizika velmi intenzivních projevů a bezprostředního nebezpečí budeme reagovat výstrahou již na konkrétnější území,“ píše ČHMÚ na síti X. 

Meteorologové doporučují sledovat výstrahy na webu ČHMÚ nebo na jeho sociálních sítích. V souvislosti s bouřkami je vhodné sledovat i Indikátor přívalových povodní.

kma Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme