Nejvyšší ústavní představitelé považují konání voleb za zásadní veřejný zájem

Prezident republiky Václav Klaus, předsedové obou komor parlamentu Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček a premiér Jan Fischer vydali společné prohlášení. Zdůraznili v něm, že považují konání předčasných voleb v říjnovém termínu za veřejný zájem zásadního významu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva: Jan Fischer, Miloslav Vlček, Václav Klaus a Přemysl Sobotka

Zleva: Jan Fischer, Miloslav Vlček, Václav Klaus a Přemysl Sobotka | Zdroj: ČTK

Pokračování stávajícího stavu podle nich ohrožuje schopnost země zvládat krizi. Ústavní představitelé věří, že Ústavní soud k jejich stanovisku k rozhodování o volbách patřičně přihlédne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Václav Klaus seznámil novináře se společným prohlášením nejvyšších ústavních činitelů

Ústavní soud zablokoval přípravu předčasných parlamentních voleb plánovaných na 9. a 10. října do chvíle než posoudí ústavní stížnost poslance Miloše Melčáka. O stížnosti mají soudci jednat 10. září.

Plné znění prohlášení nejvyšších ústavních představitelů

Prezident republiky, předseda Senátu Parlamentu České republiky, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a předseda vlády jsou velmi znepokojeni krokem Ústavního soudu, který svým usnesením odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta republiky o termínu konání předčasných voleb. Kdyby k odsunutí předčasných voleb došlo, byl by to velmi destabilizující krok pro řešení problémů naší země.

V souvislosti s § 79, odst. 2 zákona o Ústavním soudu, který stanoví, že odložit výkon rozhodnutí nelze, je-li v rozporu s důležitým veřejným zájmem, prezident republiky, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny a předseda vlády prohlašují, že konání předčasných parlamentních voleb ve stanoveném termínu považují za veřejný zájem zásadního významu.

Je tomu tak proto, že naše země se již půl roku nachází ve velmi nestabilní politické situaci, která je řešitelná pouze novými volbami. Je ve veřejném zájmu, který se týká celé naší společnosti, aby se tyto volby konaly v co nejkratší lhůtě, neboť naše země potřebuje silnou a akceschopnou vládu s jasným politickým mandátem, která je schopna vést zemi v období ekonomické krize a řešit závažné problémy, které se dotýkají životů a osudů miliónů našich občanů.

Prodlužování současného stavu ohrožuje schopnost naší země krizovou situaci zvládat a uchovat si předpoklady pro obnovení prosperity. Prioritním veřejným zájmem je i zabránění tomu, aby byla politické scéna ruinována nekonečnou, dlouhé měsíce se vlekoucí předvolební kampaní, která paralyzuje politické instituce, ohrožuje existenci politických stran a de facto omezuje politickou volbu pro občany.

Za nezanedbatelné považujeme i stovky miliónů korun, které byly již na přípravu voleb ve stanoveném termínu státními orgány vydány, a které by mohly být ztraceny a to v situaci, kdy jsou občané, firmy i státní orgány nuceni přijímat tvrdá úsporná opatření.

Prezident republiky, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny a předseda vlády věří, že soudci Ústavního soudu si uvědomují zásadní význam, který jejich rozhodnutí má pro budoucnost naší země. Věříme, že ke stanovisku nejvyšších ústavních činitelů našeho státu Ústavní soud ve svém dalším rozhodování patřičně přihlédne.

Cestu k brzkému termínu voleb mají nalézt lídři politických stran

Předseda Senátu Přemysl Sobotka řekl novinářům, že představitelům nejvyšších ústavních institucí leží na srdci zájem republiky a tím je stabilizování ekonomické a politické situace.

Prezidentu vadí načasování stížnosti Ústavnímu soudu. "Ten zákon byl schválen Senátem 28. května, takže ti, kteří chtěli způsobit tuto nepříjemnou věc celé naší zemi, čekali rafinovaně na chvíli, která znemožní, aby se včas přijala rozumná řešení," poznamenal Klaus.

"Sněmovna stojí před projednáním rozpočtu, který technokrati mohou připravit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale o jeho dalším osudu už musí rozhodovat nově nakonfigurovaná sněmovna, nově politicky komponovaná vláda. To je nesmírně důležitý fakt," apeloval premiér Jan Fischer.

Přečtěte si také:
Předčasné volby by mohly být začátkem listopadu
Politici se shodli: chceme volby v původním termínu
Předsedové obou parlamentních komor jsou pro brzký termín voleb
Generální sekretář Ústavního soudu: Rozhodnutí o odkladu bylo jediným řešením
Právníci: ÚS si prodloužil čas na posouzení Melčákovy stížnosti
Politické špičky budou na Hradě řešit, jak dál po verdiktu ÚS
Klaus svolává na Hrad mimořádnou schůzku kvůli rozhodnutí ÚS
Předčasné volby může ovlivnit ústavní stížnost poslance Melčáka

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme