Nejzelenější okresní města jsou Děčín, Jeseník a Vsetín, ukázala analýza

Po městech krajských porovnal Český rozhlas podíl zelených ploch na celkové rozloze všech okresních měst. První místo s více než 63 procenty zeleně obsadil Děčín. Vděčí za to hlavně rozsáhlým lesům, které ze severu, od Labských pískovců a Děčínské vrchoviny, zasahují hluboko do katastru města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děčín | Foto: město Děčín

Na špičku žebříčku Děčín posouvají také stromy obklopená sídliště a zarostlé břehy Labe i Ploučnice. Ačkoli se nejedná vždy o zeleň udržovanou, promyšlenou a – jak říkají urbanisté – zvyšující kvalitu života, je jí v Děčíně opravdu hodně.

„Výsledky výpočtu odpovídají skutečnosti. Díky okolním lesům a lesoparkům, které jsou blízko centra, žijeme v zeleni,“ říká mluvčí primátorky Markéta Lakomá.

Žebříček Českého rozhlasu vychází z analýzy provedené Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA). Vědci se pokusili určit, k čemu se využívá půda na celém kontinentu.

Jeho satelitní snímky proto rozdělili na miliony dílků, reprezentujících ve skutečnosti čtverce o straně 10 metrů. Každému z nich potom počítačový program s využitím metody „strojového učení“ přiřadil některý z jednadvaceti způsobů využití: obytná zóna, průmysl, zemědělská půda, staveniště, přístav, silnice atd.

V mapách, které na základě takto zpracovaných dat sestavil Český rozhlas, najdete tmavě zelenou barvou vyznačené lesy, světlejší zelenou potom městskou zeleň. Do ní patří nejen parky, ale například i zoologické zahrady nebo travou porostlá sportovní hřiště. Číselný údaj vyjadřuje procento, které takto označené plochy zabírají z rozlohy celého města.

Děčín | Foto: ČRo

Nahrává to městům, do jejichž hranic z historických důvodů spadají lesy. Například druhému Jeseníku: „Celková plocha lesa patřící městu Jeseník činí 239 hektarů,“ informuje Lucie Tenekedzi z místní radnice. Nejde jen o divoké hvozdy, ale také o opečovávané vyhlídkové trasy určené k procházkám na čerstvém vzduchu, případně o louky vhodné pro běhání bosky – obojí jsou procedury, jež svým pacientům ordinoval už zakladatel zdejších lázní Vincenc Priessnitz.

Na druhé straně porovnání celkové plochy s plochou zeleně detekované na satelitních snímcích může jiným městům uškodit. Hranice měst jsou často dány úředním rozhodnutím, a ne vždy kopírují věrně hranice osídlení: někomu do katastru „spadne“ obrovský kus lesa, jinému ne.

Ani samotná počítačová detekce využití půdy nemá stoprocentní úspěšnost. Doplácet na to mohou města jako Litoměřice – v žebříčku skončily třetí od konce. „Parkové plochy jsou buď chybně vyhodnoceny jako orná půda, nebo nebyly vyhodnoceny vůbec,“ namítá k výsledkům analýzy EEA Lenka Brožová z tamního odboru životního prostředí. „Jako zemědělská půda byl označen i park v zástavbě z počátku minulého století o rozměrech cca 400 x 122 m. Množství zeleně ve městě lze dle našeho názoru lépe posoudit pohledem na leteckou mapu.“

900 lidí už podepsalo petici, která kritizuje hospodaření v děčínských městských lesích

Číst článek

Také Uherské Hradiště, které skončilo na posledním místě, se domnívá, že obrázek, který si o jeho městské zeleni udělala analýzou snímků z vesmíru Evropská agentura pro životní prostředí, nemá s realitou mnoho společného: „Výsledky neodpovídají skutečnosti, jsou zavádějící a nicneříkající,“ napsal Českému rozhlasu mluvčí města Jan Pášma.

„(EEA) konstatuje, že na pomezí katastru Jarošova jsou dva prvky zeleně, malý lesík a porost lemující vodní tok, a na katastru Míkovic lesík zvaný Míkovické Boří se zelení u Míkovické přehrady. Tyto čtyři prvky jsou ovšem jen nepodstatnými články veškeré zeleně, která na území města je,“ říká mluvčí a připojuje vlastní mapu a seznam pěti desítek zelených ploch, jak je eviduje město.

Uherskému Hradišti podle Jana Pášmy ve statistice zeleně uškodilo osamostatnění Starého Města a Kunovic v 90. letech: „Tyto aglomerace tvořily jeden funkční celek i z hlediska zeleně. Například Kunovský les, to jsou 'zelené plíce' města. Pozemky sice vesměs patří Uherskému Hradišti, ale územně náleží ke katastru Kunovic.“

„Víme, že město Uherské Hradiště nepatří k městům s největším podílem zeleně. Je těžké srovnávat místo s historicky velmi starým osídlením s městy postavenými uprostřed lesů před nedávnem. Určitě ale víme, že na tom se zelení nejsme tak špatně, jak je prezentováno,“ píše mluvčí.

Uherské Hradiště | Foto: ČRo

Své okresní město si můžete najít v následujícím abecedně seřazeném seznamu. Po kliknutí na mapku se otevře její detail přes celou obrazovku.

Váš prohlížeč je bohužel zastaralý a nepodporuje interaktivní vizualizace. Doporučujeme jej aktualizovat nebo stáhnout jiný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme