Nekázeň žáků řešte smlouvami s rodiči, doporučilo školám ministerstvo

Kázeň ve třídách teď může na všech školách řídit papír s ministerským logem. Špatné chování žáka pomůže vyřešit smlouva. Uzavře ji škola s rodiči, kteří se tak zavazují ke spolupráci s učiteli. Po dvouletém testování ministerští úředníci zjistili, že smlouvy mají svůj přínos a jako možné řešení kázně je nabízejí pro všechny školy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole v Hostíně u Vojkovic se připravují na nový školní rok

Ve škole v Hostíně u Vojkovic se připravují na nový školní rok | Foto: Jana Huzilová

Během testování školy uzavřely celkem 265 dokumentů s rodiči a dětmi. Jedním z dětí byl i Ivo ze Základní školy Velvary.

„Často jsme se smáli a vyrušoval jsem. Vycházely mi čtyři čtyřky. Teď se lépe učím, dostávám někdy jedničky, když dělám referáty, tak mě učitelky chválí. To mi dělá radost a škola mě pak i baví.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V základní škole ve Velvarech natáčela Klára Bílá

Dokument s ministerským razítkem funguje i podle rodičů.

„Dává to takovou vážnost. Je to o něčem jiném, než když vám to řekne učitelka mezi dveřmi. Na papíře to máte přímo dané, ten dělá tohle a tohle a do příštího měsíce by se to mělo odstranit."

Smlouvy školy využívají hlavně v případě, kdy nestačí třeba slovní napomenutí. Ve Velvarech se osvědčily, říká ředitel školy Petr Došek.

„Limity jsou v tom, že v případě, že rodina odmítá se školou spolupracovat, tak nemáme páku na to, abychom ji k tomu donutili.“

Psychologové jsou spokojeni

Postup při řešení kázně navrhl bývalý ministr školství Josef Dobeš ve spolupráci s psychology. Ti si dosavadní výsledky také pochvalují, především proto, že řeší prevenci a netrestají.

„Tam, kde se nad tím opravdu zamysleli, tak to má určitý efekt na učitele, protože oni najednou byli donuceni se nad problémem zamyslet trochu jinak,“ říká jeden z psychologů, Václav Mertin.

Budova školy ve Velvarech | Foto: Klára Bílá

Třeba na pražské Základní škole Londýnská podobné dohody využívají už dlouho, jen nemají ministerské razítko, říká zástupce ředitele školy Václav Nádvorník.

"Takovéto smlouvy u nás fungují nějakých šest až osm let. V okamžiku, kdy dítě má zásadní problém, tak sepíšeme dohodu. Nemáme potřebu, aby se to jmenovalo smlouva s rodiči. Prostě dáme na papír výsledek našeho jednání s rodiči a necháme si to podepsat od rodičů i od toho dítěte a pak kontrolujeme dodržování.“

Využití smluv je dobrovolné a tak to i zůstane. Ministerstvo školství nechystá žádné změny v zákoně, jen metodické doporučení.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme