Někde připadlo i půl metru sněhu

Zima se ani dva týdny před Velikonocemi nevzdává své vlády. Republika v noci dostala další příděl sněhu, na některých místech přibyla až půlmetrová pokrývka a stále sněží. Problémy hlásí nejen silničáři, ale i dráhy. V železniční stanici Merklín na Karlovarsku v noci v hluboké závěji vykolejila lokomotiva s pluhem. Vinou závějí vykolejily také tři vlaky na Dobříšsku. Víc 50 centimetrů sněhu napadalo od včerejška v Libereckém kraji. Na hlavních tazích je rozbředlý sníh, ale s opatrností jsou sjízdné. Na silnice nižších tříd cestáři nedoporučují vyjíždět. Horská služba odrazuje turisty od hřebenových túr. Řada tyčových značek zmizela pod sněhovou masou. Nejvíc neoznačených cest je v Krkonoších a Jizerských horách. V Jeseníkách jsou bez označení jen jednotlivé lokality.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

situace na Uherskohradišťsku | Foto: Lukáš Machalínek

Nejkritičtější jsou otevřené silniční partie, na kterých se vytváří sněhové jazyky a závěje. V nich dnes uvízl na Sedle u Hrádku nad Nisou linkový autobus. Problémy jsou také na Frýdlantsku. Albrechtický kopec zvládnou kamiony jen se sněhovými řetězy. Řidiči by se také měli vyhnout zasněžené silniči ze Studence do Horky u Staré Paky na Semilsku. Silničáři vozovky průběžně pluhují a odstraňují sněhové vrstvy. Ty začínají tát, auta se do nich propadají a hrozí nebezpečí dopravní nehody.

Sněhové jazyky a závěje se stále tvoří v jižních Čechách. Na Šumavě připadalo kolem deseti centimetrů sněhu. Podle dispečera jihočeské správy a údržby silnic Josefa Bicana, ošetřují silnice prakticky nepřetržitě. Ty silniční úseky se udržují s nejvyšším nasazením. Neprůjezdné úseky jsou hlášeny jen na okrese Prachatice za Lipnem a na Táborsku, to je k Vysočině."

Sněhové přívaly blokují také dopravu na železnici. S až hodinovým zpožděním jezdí od rána vlaky v Libereckém kraji. Nejhorší je situace na Jablonecku, kde se na trati od Tanvaldu směrem na Kořenov a Harrachov soupravy jen s obtížemi prodírají těžkým mokrým sněhem. Stále jsou také uzavřeny některé tratě na Dobříšsku a na severu Moravy.

Markéta Kaclová, Ivana Bernáthová, Kateřina Koželuhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme