Někdejší ministerský náměstek Šiška popřel vinu v kauze miliardové zakázky pro firmu IBM

Někdejší náměstek ministerstva práce a sociálních věcí Vladimír Šiška u soudu popřel vinu v další kauze, která se týká veřejné zakázky. Podle obžaloby před třemi roky zvýhodnil firmu IBM. Ta nabízela ministerstvu práce za víc než miliardu korun elektronický systém, který měl zamezit zneužívání dávek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský soud v Praze začal projednávat další kauzu Vladimíra Šišky | Zdroj: ČTK

Někdejší první náměstek bývalého ministra práce Jaromíra Drábka z TOP 09 u soudu mimo jiné řekl, že jen plnil úkol, na základě kterého měl stát ušetřit miliardy korun.

Podle podkladů, které Šiška získal od podřízených, mohla prý zakázku získat jen jediná firma a bylo zbytečné vyhlašovat výběrové řízení.

S tím nesouhlasí státní zástupce Zdeněk Matula. Tvrdí, že Vladimír Šiška porušil hned dva zákony – zneužití pravomoci úřední osoby a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

„Necítím se být vinen ani v jednom bodě obžaloby. Pracoval jsem na úkolech svědomitě s cílem realizovat úkoly, které mi byly dány. Byl jsem najat ministrem Drábkem na realizaci reforem a svojí práci jsem odváděl poctivě a správně,“ uvedl exnáměstek.

Vinu odmítl i druhý obžalovaný - soudní znalec Vladimír Smejkal, který se v posudku firmy zastal:

„Posudek jsem zpracoval co nejlépe, co nejobjektivněji. A uplatnil jsem tam všechny znalosti a vědomosti, které jsem v té době mohl získat. Ale i z dnešního pohledu trvám na závěrech toho znaleckého posudku. Kdybych měl odpovídat dnes, odpověděl bych stejně.“

Vladimír Šiška čelí ještě dalším dvěma obviněním. Opět se týkají veřejných zakázek.

Kauza Vladimír Šiška | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme