Několik desítek lidí demonstrovalo v Praze za lepší péči státu o živé umění

Ministryně kultury Alena Hanáková odmítla spekulace o svém odvolání. O výměně na ministerském postu přestalo uvažovat i hnutí Starostové a nezávislí. Proti nedostatku peněz na kulturu ale protestovalo před ministerstvem asi 150 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti škrtům, které mají zasáhnout oblast grantů na tzv. živou kulturu | Foto: Filip Jandourek

Veřejný protest svolala iniciativa Zachraňte kulturu 2013 v době, kdy dotace živému umění měly být letos podpořeny částkou o sto milionů menší než loni.

„Omezuje to zejména existenci nezávislých skupin a tam je celé to podhoubí divadelního života,“ vysvětluje jeden ze signatářů petice Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo.

Ministryně kultury Alena Hanáková nakonec našla v rozpočtu svého resortu zhruba 90 milionů korun. Tato částka navýší balíček na granty pro živé umění na loňskou úroveň.

„V této chvíli říkám, že v rámci možností, které jsme teď měli, jsme našli, tak jak jsme slíbili, peníze,“ uvedla Hanáková.

Zástupci iniciativy Zachraňte kulturu 2013 ale i přesto tvrdí, že je to málo a chtějí dvojnásobek. V příštích týdnech pokračovat v jednáních, která by podle nich měla přinést řešení, jak zlepšit situaci pro současné umění.

Projekty takzvané živé kultury zahrnují nezávislá divadelní a taneční představení, výstavy výtvarného umění, koncerty a festivaly, vydávání kulturních časopisů, autorská čtení nebo literární festivaly. Peníze na tyto projekty jsou rozdělovány v otevřených grantových soutěžích pomocí odborných grémií.

Eva Rajlichová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme