Několik hodin po dosažení plného výkonu Temelín opět stojí

Jen několik hodin pracoval na stoprocentní výkon první blok jaderné elektrárny Temelín. Kontrolní systém pak blok odstavil z provozu. Příčina? Nesoulad v regulaci napětí na generátoru, který je v sekundární, tedy nejaderné části bloku. Pracovníci elektrárny nyní vyhodnocují situaci a po návratu na stoprocentní výkon budou pokračovat ve zkouškách pro danou etapu energetického spouštění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře ale zatím není jasné, kdy obsluha začne výkon znovu zvyšovat. Etapa s výkonem na sto procent má trvat tři týdny, a pak bude následovat stejně dlouhá odstávka.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost teď šetří, jestli nynější, neplánovaná odstávka nemá vliv na jadernou část elektrárny. Jeho šéfka Dana Drábová zároveň potvrdila, že blok je nyní ve stabilizovaném stavu.

V této poslední etapě energetického spouštění budou na prvním bloku provedeny asi tři stovky testů.Další postup objasnila ČRo 1 - Radiožurnálu předsedkyně úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. "Základní časový plán etapy je zhruba třítýdenní, pak bude následovat přibližně třítýdenní odstávka."

V pátek ráno přitom reaktor prvního bloku Temelína poprvé dosáhl stoprocentního výkonu. ČRo 1 - Radožurnálu to potvrdil směnový inženýr prvního bloku Jiří Tyc: " Ve 3 hodiny 44 minuty bylo dosaženo výkonu 100 procenta na reaktoru a na turbíně 1000 megawattů". Státní úřad pro jadernou bezpečnost udělil elektrárně povolení k přechodu do další etapy energetického spouštění - tedy na stoprocentní výkon reaktoru prvního bloku - ve čtvrtek večer.

"Následovat by mělo komplexní vyzkoušení bloku, což je nepřetržitý šestidenní chod na nominálních parametrech." Pak může podle Dany Drábové získat blok povolení ke zkušebnímu provozu.

Mezitím v Rakousku vrcholí kampaň k podpisovému referendu proti Temelínu. To na 14. až 21. ledna prosadili vládní Svobodní. Protože ostatní rakouské strany včetně koaličních lidovců referendum odmítají, v médiích se souboj obou táborů projevuje především prezentováním osobností a jejich postojů pro či proti. Nálady řadových Rakušanů jsou však jasně protitemelínské a Svobodní očekávají, že účast v referendu by mohla přesáhnout půl miliónu.

Milan Kopp, Zdenka Turková, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme