Několik lidoveckých poslanců podepsalo dohodu o vládě

Minimálně pět lidoveckých poslanců se už rozhodlo postavit proti svým stranickým orgánům. I proti jejich doporučení totiž podepsali dohodu o úřednické vládě Jana Fischera. Veřejně už svůj postup oznámil ministr financí Miroslav Kalousek, šéf poslanců Pavel Severa, ministryně obrany Vlasta Parkanová a poslanci Ladislav Šustr a Jiří Hanuš.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | Foto: Luboš Wišniewski

Miroslav Kalousek podepsal dohodu o nové vládě. Udělal to přes hrozbu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, že se lidovečtí poslanci, kteří podepíšou dokument, který je v rozporu se stanoviskem strany, nemusí dostat na kandidátku do předčasných voleb do poslanecké sněmovny. Kalousek zažertoval, že už jsou pod touto dohodou podepsaní lidovci dva - on a právě Jiří Čunek, který ji podepsal v neděli a den na to ji zpochybnil: "Pokud bylo dosaženo nějaké dohody na úrovni předsedů čtyř stran, pak ta dohoda musí být dodržena. Proto já jsem dnes již podepsal podporu vládě Jana Fischera."

Také předseda poslaneckého klubu Pavel Severa připojil formálně svůj podpis. Podle jeho slov to ještě neznamená definitivní podporu nové vládě - o tom se rozhodne až bude znát programové prohlášení vlády.

Ještě před tím ale Jiří Čunek lidoveckým poslancům, kteří by chtěli podepsat dohodu o překlenovací vládě, pohrozil. KDU-ČSL totiž stále trvá na tom, aby Topolánkova vláda byla v úřadu do konce předsednictví Evropské unii. Novou vládu podpoří jen pokud jim bude vyhovovat její propgram. Dříve podle předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka rozhodně ne. Pokud by se lidovci k dohodě připojili, mohlo by to ovlivnit jejich další stranickou kariéru. Podle Čunka ale předsednictvo ještě tuto možnost neřešilo.

Poslanecká sněmovna už dostala návrh ústavního zákona o zkrácení současného funkčního období sněmovny . Na jeho vypracování se lídři stran končící koalice a opozičních sociálních demokratů dohodli v rámci dohody o řešení nynější politické krize. Předčasné parlamentní volby by se podle ní měly konat 9. a 10. října. Už v pondělí ale dohodu odmítlo lidovecké širší vedení s tím, že nechtějí být statisty u velké koalice ODS-ČSSD. Na základě tohoto kroku ji pak zpochybnili i zelení.

Přečtěte si také:
ČSSD je připravena deklarovat podporu úřednickému kabinetu
Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny
Nedělní dohoda o překlenovací vládě se hroutí
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Topolánek navrhne na post premiéra šéfa ČSÚ Fischera
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Dohoda o nové vládě by měla být do konce týdne
Klaus chce rychlé řešení vládní krize, Topolánek víc času k vyjednávání
Předčasné volby ano, ale vláda politická nebo ,úřednická'?
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Politici se dohadují o nové vládě a předčasných volbách
Širší vedení ODS čeká, že Klaus pověří sestavením nové vlády Topolánka
Čunek pro Radiožurnál: Ve vládě by mohly být čtyři strany, ne ale komunisté
Česko už řídí vláda v demisi
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme