Několik set odborářů vypískalo Hegera, nesouhlasí s nadstandardy

Kovářské kleště a nebo moderní zubařská technika? Takový bude podle zdravotnických odborů rozdíl mezi standardem a nadstandardem. Názorně to stovky protestujících předvedly na happeningu proti vládním reformám v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf odborářů Jaroslav Zavadil na happeningu před ministerstvem zdravotnictví

Šéf odborářů Jaroslav Zavadil na happeningu před ministerstvem zdravotnictví | Zdroj: ČTK

Pět minut po dvanácté začala za zvuků populární znělky ze seriálu Sanitka manifestační akce. Na pódiu se pak odehrálo několik pantomimických scének, které v nadsázce předváděly ošetření v režimu standard a nadstandard.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Hergeta

Třeba u zubaře byla za příplatek umrtvovaní injekce a ve standardu jen kovářské kleště. Na chirurgii čekala běžného pojištěnce dřevorubecká pila a byznysmeny v oblecích ošetřili moderní technikou. V symbolické ordinaci standardu byl mladý vitální a vstřícný personál, kdežto v té „v uvozovkách" - obyčejné jen otrávení staří zdravotníci.

Ve chvíli, kdy mezi protestující přišel ministr Leoš Heger se ale z rozesmátého davu stal dav rozhořčený a většina protestujících bohužel klesla na úroveň vulgárních urážek. Šéf resortu zdravotnictví Heger tak místo debaty raději vykročil do sněmovny, kde se měl balík zákonů z oblasti zdravotnictví včetně definování takzvané standardní a nadstandardní péče projednávat.

„Lidé jsou právem naštvaní, neslyšeli od ministra Hegera zatím žádné řešení jejich situace,“ tlumočila názory lidí nespokojených s návrhem zdravotnické reformy, která by je údajně mohla ekonomicky vyčerpat, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a péče, který mítink pořádal, Dagmar Žitníková.

„Máme invalidní důchod průměrně osm tisíc měsíčně. Platíme bydlení, měli bychom platit nemocnici. Z čeho bychom to zaplatili? Skončili bychom asi pod mostem,“ shrnula důvody své nespokojenosti s vládními návrhy v oblasti zdravotnictví jedna z demonstrantek.

Podle šéfa konfederace odborů Jaroslava Zavadila happening a další projevy nespokojenosti jednání o zdravotnické reformě ve sněmovně příliš neovlivní. Odboráři ale jistě ještě využijí příležitostí, jak na své záměry upozornit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dagmar Žitníková v pořadu Stalo se dnes Radiožurnálu

Podle Žitníkové stále prostor pro změnu zákona o veřejném zdravotním pojištěním je: „Požádali jsme senátory, aby nepodpořili změnu, která se týká zavedení nadstandardu.“ Uvedla také, že účastníky happeningu nejvíc trápí nadstandard proto, že není přesně definován a v případě potřeb prostředků do státního rozpočtu by jej politici mohli operativně měnit.

Je nadstandard nestandardní?

Řada lidí se například bojí, že konkrétně standard a nadstandard zatím definovány nejsou a nevědí tedy, s čím do budoucna počítat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boris Šťastný a Václav Krása ve večerních Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Základem pro stanovení bude stávající rozsah,“ ujišťuje předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví a poslanec za ODS Boris Šťastný. „Pouze, pokud bude existovat více variant, které povedou ke stejnému terapeutického účinku a varianty budou, co do výsledku stejné, může, nebo nemusí ministerstvo zdravotnictví rozhodnout vyhláškou o tom, že některé z těchto variant budou označeny jako ekonomicky náročnější, u nichž si pacient zaplatí rozdíl mezi nadstandardem a standardem,“ vysvětluje Šťastný.

Odborářům vadí také vyšší tarif pro poplatky za den strávený v nemocnici. Těm, kteří na to nemají má být podle Šťastného pomoženo ze sociálního systému. Člověk, který je v hmotné nouzi, navíc poplatky neplatí.

„Není žádná dávka, která by byla určena k tomu, že člověk nemá na poplatky ve zdravotnictví,“ oponuje ale předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása. „Člověk, který pobírá invalidní, starobní, vdovský důchod, nebo je nezaměstnaný není v hmotné nouzi. Důchodci platí poplatky v nemocnici. V Evropě není země, kde by se platily zdravotní poplatky za pobyt ve zdravotnickém zařízení déle než 30 dní,“ vypočítává Krása.

Ještě další věc Krásovi vadí. „Návrh zákona o zdravotních službách říká, že se bude posuzovat ekonomická výhodnost provedeného zdravotního výkonu. Osoba se zdravotním postižením, u které je dopředu jasné, že nebude moci stejně pracovat i po léčbě, bude vždycky v nevýhodném postavení. Tito lidé nebudou mít nárok na špičkovou péči,“ dodal Krása.

Jan Herget, Veronika Sedláčková, Michal Šenk, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme