Několik tisíc domácností stále zůstává po bouřkách bez elektřiny

Energetici opravují poruchy na nízkém i vysokém napětí, které způsobily noční bouřky. Bez elektřiny stále zůstává několik tisíc domácností. Kalamitní stav trvá v pěti okresech na východě Čech a severu Moravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravskoslezští hasiči odklízejí popadané stromy | Zdroj: ČTK

„Technikům se daří postupně poruchy odstraňovat. V tuto chvíli jich evidujeme již pouze jednotky na vysokém napětí napříč celým distribučním územím společnosti ČEZ,“ uvedla mluvčí společnosti Barbora Půlpánová.

Nejhorší situace podle ní zůstává v okresech Ústí nad Orlicí, Šumperk, Jeseník, Ostrava a Karviná, kde stále platí kalamitní stav.

„Je tam zatím hodně poruch na nízkém napětí, takže ta situace by mohla být přehodnocena v dopoledních hodinách,“ dodala Půlpánová.

K ránu ČEZ registroval kolem 70 poruch na vedeních vysokého napětí. Z toho 26 jich bylo na Moravě a 22 na východě Čech. Do elektrického vedení na některých místech popadaly celé vzrostlé stromy.

Další z distributorů, E.ON, který pokrývá jižní Čechy a jižní Moravu, zaznamenal kvůli bouři 22 poruch na vedení vysokého napětí a 135 poruch na nízkém napětí.

Během dne se všechny podařilo odstranit. „Situace se uklidnila, všichni již mají proud,“ potvrdila mluvčí Božena Herodesová.

Třetímu velkému distributorovi – Pražské energetice – bouře nezpůsobily žádné problémy. Většina vedení v hlavním městě je totiž uložena v zemi. „Ani vítr, ani voda žádné problémy nezpůsobily,“ ujistil mluvčí společnosti Petr Holubec.

Noční bouřky způsobily podle pojišťoven v Česku škody v řádu milionů korun. Jde hlavně o poškozené střechy, zahradní nábytek nebo vytopené sklepy.

Popadané větve a stromy zkomplikovaly také dopravu na železnici. Neprůjezdné byly některé regionální tratě hlavně v západních, středních a jižních Čechách.

ČTK, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme