Několik tisíc lidí si v Plzni připomnělo osvobození města Američany

Několik tisíc obyvatel Plzně, válečných veteránů, pamětníků i politiků se dnes sešlo u plzeňského pomníku Díky, Ameriko!. Připomněli si konec druhé světové války a osvobození města americkou armádou před 60 lety. Květiny u pomníku položili prezident Václav Klaus, premiér Jiří Paroubek a velvyslanec Spojených států v Česku William Cabaniss.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál George Patton

Generál George Patton | Foto: SPUSA

Shromáždění překvapil rychlý a nečekaně nízký přelet čtyř amerických stíhaček F 16. Do Plzně přiletěly ze základny americké armády v italském Avianu.

Jak říká primátor Plzně Miroslav Kalous, pro pamětníky druhé světové války jsou letošní oslavy něčím novým. "Pro pamětníky jsou květnové oslavy posledních 15 let úplně jinou událostí, než tomu bylo za minulého režimu. Je to proto, že těch 40 let v komunismu Plzeň neslavila osvobození Američany, takže pro ty přímé účastníky květnových událostí před 60 lety je to úplně jiný pocit, a vyprávějí příběhy, které se prostě staly, které přinesl život, a setkávají se s lidmi, kteří jim svobodu před 60 lety přinesli."

Ladislav Válek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme